Gdańsk pamięta o prezydencie Adamowiczu

Rok po zabójstwie prezydenta Gdańska przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających śp. Pawła Adamowicza.

Aktualizacja: 10.01.2020 18:08 Publikacja: 10.01.2020 17:57

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

14 stycznia o godz. 18 w bazylice Mariackiej, gdzie pochowano prezydenta, odprawiona zostanie msza św. w pierwszą rocznicę śmierci.

To tylko jedna z zaplanowanych uroczystości na rocznicę tragedii, która rozegrała się podczas gdańskiego 27.finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezydent patronem szkół

Już w piątek odbyła się uroczystość nadania imienia Pawła Adamowicza Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku.

ULO to placówka, która powołana została w roku akademickim 2019/20, a zamordowany prezydent Gdańska zabiegał o powstanie tej szkoły.

- Chcemy w ten sposób uczcić wyjątkowego absolwenta i pracownika naszej uczelni, ale też pielęgnować wartości, którym był wierny, czyli idei społecznej służby, patriotyzmu, a także umiłowania naszej małej ojczyzny, pomorskiego regionu, którego jesteśmy ważną częścią. W przededniu pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, wypełniając misję edukacyjną, nasze liceum z wielkim honorem i zaszczytem przyjmuje jego imię. Był dobrym prezydentem, Polakiem, a nade wszystko wielkim gdańszczaninem – mówił prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku zostało utworzone przez Uniwersytet Gdański dzięki wsparciu Miasta Gdańsk oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

W roku szkolnym 2019/2020 naukę w czterech klasach o profilu matematyczno - fizycznym oraz biologiczno - chemicznym rozpoczęło 96 uczniów.

To już kolejna gdańska szkoła, której patronem jest były prezydent Gdańska. W grudniu jego imię otrzymał Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Jagiellońskiej 11.

Flagi dla prezydenta

W sobotę o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza.

Z kolei w niedzielę 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem".

Na placu Solidarności przed ECS o godz. 16 rozpocznie się koncert. Wystąpi m.in.: Voo Voo z Gośćmi, Sound'n'Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, PECTUS, KOMBI, Natalia Cepelik, Muianga, Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Podczas koncertu nie zabraknie licytacji wyjątkowych przedmiotów i usług, które będę licytowane ze sceny przez prowadzących.

W poniedziałek o godz.10 rozpocznie się uroczystość nadania nazwy alei Pawła Adamowicza trasie samochodowej - Nowa Bulońska.

O godz.17 w ECS zaplanowano „Wieczór dla Przyjaciela" i premierę książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek.

O godz. 19.45, w okolicach Katowni odbędzie uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę zamachu.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca mieszkańców do wywieszania flag w rocznicę śmierci prezydenta. W piątek można było je odebrać w Urzędzie miasta w Gdańsku, a w poniedziałkowy wieczór (13 stycznia) będą dostępne przed Katownią.

O godz. 20 zostanie włączona iluminacja na ul. Długiej, a o godz. 20.30 w gdańskiej Bazylice Mariackiej międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza.

We wtorek w tej samej świątyni o godz. 18 msza św. w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta. Odprawi ją abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W środę w godz. 10.-18.30 w ECS odbędzie się konferencja „Przemoc i polityka".

Będzie miał ulicę w stolicy

Paweł Adamowicz doczeka się wkrótce też ulicy w Warszawie. Ma być patronem alei w parku Tadeusza Mazowieckiego, równoległej do ulicy Jazdów.

To inicjatywa Rafała Trzaskowskiego, który skorzystał z prerogatywy prezydenta Warszawy i skrócił zwyczajowy pięcioletni okres karencji od śmierci patrona.

Tymczasem PiS zastanawia się, dlaczego ulicy w stolicy do tej pory nie ma Lech Kaczyński, który w latach 2002 - 2005 był prezydentem Warszawy, a który niemal 10 lat temu zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Upamiętniajmy śp. Pawła Adamowicza, proszę bardzo. Dziwi tylko, że nieżyjący prezydent Gdańska zasługuje na własną ulicę w Warszawie - i to przed upływem wymaganych uchwałą Rady Miasta pięciu lat od śmierci, a nieżyjący prezydent Warszawy nie zasługuje" - napisał na Twitterze Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS.

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska napisała, że „można było pokazać klasę i nadać nazwy dwóm ulicom czy placom: im. Lecha Kaczyńskiego i im. Pawła Adamowicza. A tak nakręca się stare antagonizmy".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że do sprawy ulicy Lecha Kaczyńskiego powróci, ale po wyborach prezydenckich.

– Ja z taką inicjatywą wyjdę po kampanii wyborczej, dlatego że uważam, że to jest sprawa bardzo poważna, Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w Warszawie i taką inicjatywę na pewno złożę – obiecał Trzaskowski.

Jaki lokalizację ulicy im. Lecha Kaczyńskiego wskazał okolice Muzeum Powstania Warszawskiego. - Skoro ma być inicjatywa po wyborach, to niech ta inicjatywa będzie po wyborach. Bo dzisiaj, jeżeli ja będę podawał jakiekolwiek szczegóły, to zaraz znowu będzie dyskusja polityczna – dodał prezydent stolicy.

Wrocław uczcił Adamowicza

Prezydenta Adamowicza upamiętnił Wrocław. Na wiosnę jego imieniem nazwano  skwer położony  u zbiegu Pomorskiej z ul. Kaszubską. Zadecydowali o tym podczas sesji radni miejscy, przychylając się w ten sposób do petycji mieszkańców w tej sprawie. W kwietniu na tym skwerze posadzono  czerwony buk,  który upamiętnia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W czerwcu na budynku baru „Barbara" we Wrocławiu zawisła tablica poświęcona pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska. Znalazła się na niej treść „Deklaracji Wrocławskiej na rzecz otwartości i dialogu multikulturowego”. To dokument, który w 2016 roku podpisali prezydenci dużych polskich miast i założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Tablicę odsłonili prezydent  Wrocławia Jacek Sutryk i następczyni Adamowicza - Aleksandra Dulkiewicz. W uroczystości brali też udział uczestniczący w trwającym we Wrocławiu Kongresie Regionów prezydenci Sosnowca, Nowej Soli i Sopotu.

Śledztwo nadal w toku

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia ub. roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł dzień później w szpitalu.

Sprawca napaści Stefan W. znajduje się w areszcie. Śledztwo jest w toku. Z pierwszej opinii psychiatrycznej podejrzanego wynika, że w momencie ataku mężczyzna był niepoczytalny.

Rodzina zamordowanego prezydenta Gdańska złożyła pod koniec ub. roku wniosek o ponowne badania psychiatryczne podejrzanego o zabójstwo.

Zespół prokuratorów nadzorujących śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta  Adamowicza podjął decyzję o powołaniu zespołu innych biegłych lekarzy psychiatrów oraz psychologów, celem jednoznacznego ustalenia stanu zdrowia psychicznego podejrzanego Stefana W. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Prezydentem Gdańska był od 1998 roku.

Społeczeństwo
Koniec ocieplenia już pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
WOŚP gra po raz 33. Komu w tym roku pomoże fundacja Jerzego Owsiaka?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy świat po objęciu prezydentury przez Trumpa będzie mniej bezpieczny?
Społeczeństwo
Gigantyczny pomnik Maryi ma powstać pod Toruniem. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczeństwo
Polonia w USA wierzy w łaskę Donalda Trumpa i nie chce wracać do kraju
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku