WikiLeaks (z ang. leak – „przeciek”) to międzynarodowa organizacja non profit, której celem jest ujawnianie skandali. Portal internetowy o tej nazwie został założony w 2006 roku przez anonimowych „chińskich dysydentów, dziennikarzy, matematyków i technologów z USA, Tajwanu, Europy, Australii i RPA”. Jedyne znane z nazwiska osoby powiązane z WikiLeaks to uchodzący za współzałożyciela portalu australijski dziennikarz Julian Assange i pełniący do niedawna rolę rzecznika prasowego Niemiec Daniel Schmitt (naprawdę nazywa się Domscheit-Berg, co ujawnił dopiero po odejściu w lecie tego roku).
Zadaniem WikiLeaks jest umożliwianie publikacji dokumentów dotyczących afer i działań niezgodnych z prawem przy zapewnieniu anonimowości źródeł. Materiały może przekazać każdy, ale o ich opublikowaniu decyduje zespół recenzentów, który tworzą dziennikarze z czołowych mediów i współpracownicy portalu. Przed publikacją wszystkie informacje są sprawdzane przez portal, którym zarządza The Sunshine Press.
W Australii WikiLeaks zarejestrowane jest jako „biblioteka”, w Szwecji z kolei działa jako „gazeta”. Portal utrzymuje się z dotacji przekazywanych mu przez różne fundacje (m. in. przez niemiecką Wau Holland Stiftung). Wpłat na rzecz WikiLeaks można dokonać za pomocą przelewu bankowego lub internetowego systemu płatności PayPal. Jak donosi amerykański dziennik „The Wall Street Journal”, w ubiegłym roku miesięczne wpływy WikiLeaks wynosiły zaledwie 3 tysiące dolarów. Obecnie sięgnęły niespełna 15 tysięcy dolarów i to mimo opublikowania tajnych dokumentów z wojen w Afganistanie i Iraku.
Im więcej publikacji na temat WikiLeaks w czołowych światowych mediach, tym większe wpłaty. Dlatego zanim materiały zostaną opublikowane na stronie WikiLeaks, dostęp do nich dostaje kilka gazet, takich jak amerykański „New York Times”, brytyjski „Guardian” czy niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.
[wyimek]około 1,2 mln tajnych dokumentów opublikowało do tej pory WikiLeaks[/wyimek]