Najczęściej do zażywania narkotyków w wakacje przyznali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (20 proc.) i gimnazjaliści (19 proc.) – wynika z badań przeprowadzonych przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Przepytało ono 1007 młodych ludzi (w wieku 15 – 25 lat) w 11 popularnych wakacyjnych kurortach, m.in. w Zakopanem, Szczyrku, Międzyzdrojach, Giżycku, Trójmieście, Ustce. Na pytania odpowiadała młodzież, która przebywała na koloniach i obozach, a także ci, którzy wyjechali w gronie znajomych.
– To właśnie wakacje są dla młodych ludzi okazją do pierwszego kontaktu z narkotykami – mówi "Rz" prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. – W Polsce mamy do czynienia z masowym eksperymentowaniem młodych ludzi z narkotykami. Rocznie przybywa około 80 – 100 tys. osób, które przynajmniej raz próbowały narkotyków.
Jakie substancje biorą młodzi? 11 proc. wskazało ecstasy, 8 proc. amfetaminę, 4 proc. dopalacze, 2 proc. heroinę i opium.
Najczęściej młodzi ludzie sięgają po marihuanę. Przyznało się do tego aż 78 proc. tych, którzy próbowali narkotyków w wakacje. – Doszło do destygmatyzacji marihuany. Postrzega się ją już nie jako narkotyk, ale dodatek do rekreacji – zwraca uwagę prof. Jędrzejko.