Sytuacja rodziców w Polsce wcale nie taka zła

Porównując wsparcie uzyskiwane przez rodziny w Polsce z tym, na które można liczyć na zachodzie, wyraźnie widać, że Polska ma wiele do zrobienia. Ale jeśli spojrzymy na to, co matkom i ojcom oferuje się w innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej, okazuje się, że w Polsce sytuacja wcale nie jest taka zła – wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą Accace.

Aktualizacja: 31.10.2013 17:43 Publikacja: 30.10.2013 15:23

W badaniu, w którym wzięły udział: Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Chorwacja, Czechy, Węgry, Ukraina i Bułgaria. Osiem z dziesięciu przebadanych państw należy do Unii Europejskiej. Wszystkie kraje należą do Międzynarodowej Organizacji Pracy. - leżało nam na tym, aby przeanalizować warunki rodzin w całym regionie i w poszczególnych krajach i dzięki temu zwrócić uwagę na aspekty, które wymagają zmiany. Sytuacja kobiet, ich rola i obowiązki podlegają ciągłym zmianom. Mam nadzieję, że raport ten stanie się punktem wyjścia do dalszych rozważań na ten temat- ocenia Katarzyna Kopaczewska – Dyrektor Zarządzająca, Accace Polska.

I tak okazuje się, że ze wszystkich przebadanych krajów tylko w Polsce, Chorwacji i na Ukrainie aby uzyskać zasiłek macierzyński trzeba być osobą aktualnie zatrudnioną. Tymczasem w większości krajów wymagany jest także minimalny okres płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo w Czechach i na Słowacji trzeba to robić przez minimum 9 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat. Węgry i Słowenia z kolei, wymagają, aby kobieta, która ubiega się o objęcie zasiłkiem macierzyńskim przepracowała wcześniej 12 miesięcy. Najmniej restrykcyjne pod tym względem przepisy są w Rumunii, gdzie trzeba przepracować jedynie  22 dni w czasie ostatniego roku.

Również kwota zasiłku w Polsce jest stosunkowo wysoka. Polska wraz z Chorwacją, Słowenią i Ukrainą mogą pochwalić się najwyższym procentem przyznawanego zasiłku, gdyż może on wynosić nawet 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znajdują się Bułgaria (90 proc.) i Rumunia (85 proc.).

W Serbii jego wysokość jest uzależniona od ilości przepracowanych miesięcy przed porodem. Dlatego w przypadku kobiet, które były zatrudnione przez okres od 0 do 3 miesięcy, zasiłek wynosi 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 3 do 6 miesięcy – 60 proc, natomiast gdy przepracowały więcej 6 miesięcy, zasiłek wynosi 100 proc.  przeciętnego wynagrodzenia.

Również pod względem długości urlopu rodzicielskiego Polska jest także w czołówce – po wydłużeniu we wrześniu tego roku urlopu do roku, nasz kraj znalazł się na drugim miejscu wśród badanych krajów. Dłuższy urlop jest tylko w Bułgarii i wynosi 410 dni.

Oprócz zasiłku macierzyńskiego w wielu krajach przyznawane są tzw. świadczenia jednorazowe, które są wypłacane po pierwszym lub każdorazowo po narodzeniu kolejnego dziecka. Każdy z krajów przyjmuje odrębne zasady co do sposobu przyznawania, a także wysokości tego zasiłku. W Polsce zasiłek ten jest przyznawany, w kwocie 242 euro na każde dziecko, z uwzględnieniem kryterium dochodowego rodziny. Jest to więcej niż na Węgrzech (215 euro), natomiast mniej niż w Chorwacji (306 euro) i Słowenii (281 euro). Odmiennym przypadkiem są Czechy, tutaj świadczenia wypłacane są wyłącznie po urodzeniu pierwszego dziecka i jest to 520 euro. Jedne z najwyższych zasiłków oferują Słowacja i Ukraina. Na Słowacji można dostać nawet 829 euro na każde dziecko, na Ukrainie nawet 929 euro.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?