Banksy stworzył w dobę dwa nowe murale. Co przedstawiają?

W ciągu zaledwie 24 godzin Banksy – najbardziej tajemniczy artysta współczesny – stworzył aż dwa nowe murale. Prace mistrza street artu pojawiły się w Wielkiej Brytanii – kraju, w którym się urodził. Co przedstawiają?

Publikacja: 07.08.2024 11:18

Banksy stworzył w dobę dwa nowe murale. Co przedstawiają?

Foto: AFP

adm

Banksy, najbardziej tajemniczy artysta na świecie, stworzył kolejne dwa murale – tym razem w swoim rodzimym kraju, w Wielkiej Brytanii. Jedno z dzieł mistrza street artu pojawiło się na ścianie domu znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Edith Terrace i Edith Grove w dzielnicy Chelsea, zaś drugie – na ścianie w pobliżu Kew Bridge w Richmond. Prace zostały stworzone w zaledwie dobę, co nie jest częste w przypadku artysty. 

Początkowo jedynie domyślano się, że murale to prace Banksy’ego. Artysta dość szybko potwierdził jednak, że dwa stworzone w Wielkiej Brytanii murale są jego autorstwa – opublikował bowiem ich zdjęcia na swoim koncie w serwisie społecznościowym Instagram. Street-artowiec zazwyczaj właśnie w ten sposób autoryzuje swoje dzieła – publikując ich fotografie na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Mural Banksy'ego na temat Brexitu zniszczony. Był wart ponad milion dolarów

Nowy mural Banksy’ego – słonie w dzielnicy Chelsea

We wtorek Banksy przyznał się do stworzenia nowej pracy w Londynie, przedstawiającej dwa słonie, które wyciągają ku sobie trąby. Zwierzęta zostały umieszczone na budynku w taki sposób, by wyglądały, jakby wyłaniały się zza okna. 

Praca powstała na dwóch zamurowanych oknach, znajdujących się na ścianie domu na skrzyżowaniu ulic Edith Terrace i Edith Grove w dzielnicy Chelsea. Publikując w sieci zdjęcie muralu, artysta w żadnej sposób go nie podpisał – pozostawił tym samym pole do interpretacji dzieła. Ze względu na to, że słonie są narodowymi zwierzętami Indii i Afryki, niektórzy upatrują się w nich jednak podtekstu politycznego oraz nawiązania do zamieszek w Wielkiej Brytanii. Są jednak także tacy, którzy w pracy Banksy'ego widzą symbol zdystansowanego i samotnego społeczeństwa.

Dwie nowe prace Banksy’ego w 24 godziny. Kozica w Richmond

Zaledwie dzień wcześniej Banksy przyznał także, że jest autorem muralu, który pojawił się na ścianie w pobliżu Kew Bridge w Richmond. Dzieło przedstawia czarną kozicę górską stojącą niepewnie na półściance budynku, z której spadają kamienie. Co interesujące, początkowo na grafikę skierowana była znajdująca się w pobliżu kamera CCTV. Została już ona jednak przeniesiona w inne miejsce.

I  tutaj miłośnicy sztuki brytyjskiego artysty starają się zrozumieć, co autor muralu miał na myśli. Bo i w tym przypadku Banksy nie wytłumaczył znaczenia swojej pracy. Zdaniem niektórych kozica – a także skierowana na nią wcześniej kamera – symbolizują świat, w którym nie ma miejsca na prywatność. Inni są zaś zdania, że mural symbolizuje grupy społeczne, które są kozłami ofiarnymi. Taka interpretacja pasowałaby do sytuacji mającej obecnie miejsce w Wielkiej Brytanii. Są także odbiorcy, którzy w dziele upatrują się nawiązania do Palestyny, której narodowym zwierzęciem jest gazela górska. Dzieło miałoby przedstawiać sytuację ludzi w atakowanym przez Izrael kraju.

Czytaj więcej

Nowy mural Banksy’ego przetrwał kilka godzin. Zniknął z niego kluczowy element

Kim jest Banksy? Najbardziej tajemniczy artysta na świecie

Banksy, twórca muralu, jest najbardziej tajemniczym artystą dzisiejszych czasów. Od lat konsekwentnie ukrywa swoją tożsamość i nie chce pokazywać swojej twarzy. Brytyjski artysta dokonał rewolucji w sztuce, wyprowadzając ją z galerii oraz muzeów na ulice. Dzięki temu ogromnie wpłynął na popkulturę, a krytycy okrzyknęli go najbardziej tajemniczym i cenionym artystą na świecie.

Prace Banksy’ego poruszają przeróżne tematy – jedne są błahe, inne poważne. Część prac bawi, a część porusza. Większość z nich jednak inspiruje do działania czy do myślenia.

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie Banksy odkrywa w swoich pracach, jest problem nadmiernej konsumpcji, która jawi się według niego jako zjawisko stanowiące dziś duże zagrożenie dla społeczeństwa. Nierzadko artysta odwołuje się także w swoich pracach do konfliktów społecznych czy wojen. 

Fenomen brytyjskiego artysty jest kwestią stylu, talentu oraz celu działania. Elementy te składają się na tzw. efekt Banksy'ego, o którym rozpisują się krytycy. Jego styl wyróżnia połączenie graffiti i szablonu, artystyczna prowokacja i polityczne komentarze do gorących tematów. Nierzadko, tworząc swoje instalacje, artysta wykorzystuje między innymi leżące na ulicach elementy, roślinność czy infrastrukturę. 

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie