Aktualizacja: 22.02.2025 14:56 Publikacja: 22.09.2021 21:00
W Polsce jest ponad 120 tys. myśliwych
Foto: shutterstock
„Czy wadliwie skonstruowane przepisy o badaniach lekarskich dla posiadaczy broni myśliwskiej będą narzędziem do zmniejszenia liczby myśliwych?" – zapytał na początku września na Facebooku Instytut Analiz Środowiskowych, uchodzący za myśliwski think tank. Poinformował o przyjęciu przez TK skargi autorstwa instytutu, związanej ze zmianami w prawie z 2018 r.
Tamta nowelizacja prawa łowieckiego jest uważana przez myśliwych za najgorszą z ich punktu widzenia od lat. W sejmowych kuluarach wprost mówiło się, że powstała na polecenie niecierpiącego łowiectwa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sejm zakazał udziału nieletnich w polowaniach, zwiększył odległość odstrzału od zabudowań i uniemożliwił wykorzystywanie żywych zwierząt do szkoleń psów. Na dokładkę Senat wprowadził poprawkę zobowiązującą myśliwych do przechodzenia co pięć lat badań dotyczących pozwoleń na broń. I to ona budzi obecnie postrach wśród polujących.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Krystyna Piórkowska przekazała do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie ponad półmetrowy srebrny puchar, który wylicytowała na aukcji w paryskim domu Christie’s.
Czy w przypadku zagrożenia ze strony Rosji państwa NATO spełniłby swoje zobowiązania sojusznicze wobec Polski? A może Warszawa mogłaby liczyć tylko na Amerykanów? Na te tematy w sondażu wypowiedzieli się Polacy.
„Czy polscy żołnierze powinni brać udział w ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Na ukończeniu jest długo oczekiwane sprawozdanie z ustawy o pomocy Ukraińcom uciekających przed wojną – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Jego opracowanie zbiega się z coraz mocniej nasiloną dyskusją na temat tego, jak powinniśmy wspierać Ukrainę.
O myśliwych w Polsce to tylko dobrze albo wcale. Kto krytykuje, ten ignorant i hejter.
Myśliwi nie mieliby już polować na niektóre ptaki. Przeciwnicy takiego zakazu twierdzą, że stracą na tym organizatorzy polowań oraz rolnicy. Ponadto siedem gatunków ptaków ma poważnie zagrażać niektórym inwestycjom.
W żadnym z dziesięciu śmiertelnych wypadków stan zdrowia sprawcy nie miał znaczenia. Wprowadzenie okresowych badań lekarskich dla myśliwych nie zapobiegnie takim zdarzeniom.
Adwokat nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prowadzenie bloga dla myśliwych. Choć się na nim promuje i buduje wizerunek eksperta z prawa łowieckiego. Fiskusa to nie przekonuje.
Kadencje mijają, ekipy rządzące się zmieniają, a myśliwi wciąż potrafią zablokować niemal wszystkie rozwiązania, które im nie pasują. Tylko pozazdrościć.
To skandal, że projekt ustawy wymagający okresowych badań od myśliwych noszących broń został odrzucony już w pierwszym czytaniu w Sejmie.
Ścisłej ochronie prawnej podlegać będzie dodatkowo siedem gatunków ptaków. Zakaz polowań zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Obecnie, spośród grup posiadających pozwolenie na broń, tylko myśliwi nie mają obowiązku cyklicznych badań. Sejm odrzucił jednak w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który przewidywał taki wymóg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas