Specjalny apel do mieszkańców stolicy podpisali Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
- Tym razem rocznicę Powstania Warszawskiego obchodzimy w czasie szczególnym, w tym roku świętujemy bowiem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypominamy, jak wielkim wyzwaniem dla naszych przodków było tworzenie wolnej Polski po latach zaborów – mówił Paszyński.
"1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu" – brzmi fragment wspomnianego apelu, skierowanego do warszawiaków.
- Drodzy państwo, apeluję o uczczenie dnia 1 sierpnia waszą pamięcią i szacunkiem dla tych, którzy jeszcze żyją – stwierdził Leszek Żukowski. - Ten dzień jest ważny dla całego narodu. Dostajemy liczne dowody uznania, nie tylko od warszawiaków, ale od ludzi z całego świata. Pocztówki i listy, które do nas przychodzą, to symbol, że ktoś o nas stale pamięta. Najważniejsze dla nas jest także to, że ludzie są wdzięczni za naszą walkę. I nie ma dyskusji, czy było to potrzebne, czy nie, nad tym niech się historycy zastanawiają – dodał Zbigniew Galperyn.
- Powstańcy mają teraz 90 lat, a czasami nieco więcej. Potrzebują troski, nie tylko w postaci opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby ktoś z nimi poszedł na spacer, porozmawiał, czy spotkał się przy herbacie. Na szczęście miasto szalenie dba o powstańców. W tym roku wszyscy powstańcy w Warszawie, czyli w sumie 977 osób, dostali finansowe wsparcie w postaci dwóch nagród, każda w wysokości 1944 zł. To dla nas bardzo ważne – podkreślił Galperyn cytowany przez Onet.pl.
Leszek Żukowski wyliczył, że w powstaniu uczestniczyło w sumie 55 747 żołnierzy, sanitariuszek, łączników i przedstawicieli innych służb pomocniczych. W czasie walk poległo blisko 16 tys. osób, a 25 tys. zostało rannych. Obecnie na całym świecie żyje niespełna dwa tysiące powstańców, z czego blisko połowa mieszka w Warszawie. Wielu z nich weźmie zapewne udział w uroczystościach, które zaplanowano w najbliższych dniach. Organizują władze stolicy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre z nich rozpoczną się już na kilka dni przed rocznicą wybuchu zrywu niepodległościowego.
Oprócz uroczystości oficjalnych miasto zaplanowało m.in. koncert pt. "Sierpniowa miłość" na placu Krasińskich. Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało spektakl w reż. Natalii Korczakowskiej, koncert Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, fotograficzną grę miejską, przejazd rowerzystów, spotkanie edukacyjne z powstańcami czy wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. Poniżej szczegółowy spis wydarzeń.