Aktualizacja: 25.09.2019 09:41 Publikacja: 25.09.2019 08:56
Foto: AFP
Reuters pisze, że rodziny dzieci, które codziennie podróżują pociągiem po wodę, należą do najbiedniejszych w Mukundwadi. Ich wioska doświadcza regularnych suszy - opady w tym rejonie były w tym roku o 14 proc. niższe od średniej - i w efekcie wioska boryka się obecnie z deficytem wody.
Reuters zauważa, że susza nęka Mukundwadi w czasie, gdy monsunowe deszcze doprowadzają do powodzi w innych częściach Indii.
- Nie lubię jeździć po wodę, ale nie mam wyboru - mówi Dhage.
- To moja codzienna rutyna - wtóruje mu Garud. - Po powrocie ze szkoły nie mam czasu na zabawę. Muszę najpierw pojechać po wodę - dodaje.
Jak pisze Reuters miliony Hindusów mają obecnie problem z dostępem do wody - jak wynika z danych brytyjskiej organizacji charytatywnej WaterAid. Z jej wyliczeń wynika, że 12 proc. Hindusów - a więc ok. 163 mln osób, nie ma dostępu do czystej wody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Żaden inny kraj nie notuje tak wysokiego odsetka osób pozbawionych dostępu do wody.
Premier Narendra Modi, świadom tego problemu, obiecał wydanie 49 mld dolarów na dociągnięcie rur z wodą do każdego gospodarstwa domowego w Indiach do 2024 roku.
W wiosce Garuda i Dhage dostępu do kanalizacji nie ma ok. 100 rodzin. Wiele z nich jest uzależnione od wody dostarczanej przez prywatnych dostawców. Za 5 tysięcy litrów wody latem trzeba zapłacić ok. 42 dolarów.
Jednak rodzin Garuda i Dhagego - jak pisze Reuters - nie stać na płacenie takich stawek za wodę.
Ojciec Dhage, Rahul, pracownik budowlany podkreśla, że obecnie nie stać go na zakup żywności w sklepie, nie może więc również płacić za wodę prywatnym dostawcom.
Dzieci przywożą wodę z pobliskiego miasta Aurangabad.
Wraz z Garudem po wodę jeździ jego babcia, Sitabai Kamble i starsza, 14-letnia siostra Ajsza.
Centrolewicowy australijski rząd skierował do parlamentu ustawę, której celem jest wprowadzenie ograniczeń wiekowych na korzystanie z mediów społecznościowych.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już trzeci rok. Kreml szuka pieniędzy i planuje wydać 40 proc. budżetu na potrzeby armii. Tymczasem kraj w tym roku pobije przedpandemiczny rekord ilości zorganizowanych imprez sylwestrowych.
Samolot linii Southwest Airlines, przygotowujący się do startu z lotniska w Dallas, został trafiony pociskiem. Pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani.
Mają po kilka paszportów, starannie przygotowaną „legendę” i firmę w Łodzi. Ujawniamy, jak nad Wisłę trafiają funkcjonariusze wywiadu białoruskiego dyktatora.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dwóch agentów Mińska pod fałszywą tożsamością wjechało do Polski. Inwigilują białoruską opozycję – ustaliło śledztwo Białoruskiego Centrum Śledczego, Cyberpartyzantów i „Rzeczpospolitej”.
W swoim bestsellerze sprzed ośmiu lat J.D. Vance objawił światu los zapomnianych biedaków Ameryki. Paradoksalnie jako nowy wiceprezydent może ich wepchnąć w jeszcze większą nędzę.
W naszym regionie będzie przetasowanie architektury bezpieczeństwa. Nie można się uczyć na urzędzie – trzeba wejść w to z marszu. Na sprawach geopolityki, obronności i polityki bezpieczeństwa znam się obiektywnie lepiej niż Rafał Trzaskowski, bo dłużej w tym robię - powiedział w programie Jacka Nizinkiewicza szef MSZ Radosław Sikorski.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Kolejne posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski pokazało stopień odklejenia hierarchów od rzeczywistości społecznej.
"Niezależnie od wyniku Koalicja będzie w tych wyborach jak jedna pięść" – zapewnił Donald Tusk, odnosząc się do piątkowych prawyborów prezydenckich w KO. Premier zaznaczył także, że "jest dumny" z Rafała Trzaskowskiego oraz Radosława Sikorskiego.
Rośnie liczba przypadków zagłuszania i zakłócania sygnału nawigacji satelitarnej w samolotach i statkach w regionie Bałtyku. Kto za tym stoi? Wszystko wskazuje na Rosję, którą uwiera amerykańska baza rakietowa w Redzikowie i pomoc Zachodu dla Ukrainy.
W piątek na autostradzie A4 – za węzłem Krzywa w kierunku Wrocławia na Dolnym Śląsku – doszło do zderzenia co najmniej pięciu pojazdów. W wypadku zginęła jedna osoba, kolejna została ranna.
Wsparcie dla proinnowacyjnej gospodarki wymaga większego udziału w sprawowaniu władzy nad funduszami KPO ludzi sukcesu gospodarczego i naukowego oraz silnego przywództwa politycznego, a takie już mamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas