USA oddają Indiom posągi

Stany Zjednoczone zwróciły Indiom ok. 2 tys. zabytkowych przedmiotów wartych łącznie ok. 100 milionów dolarów.

Aktualizacja: 07.06.2016 15:13 Publikacja: 07.06.2016 15:00

USA oddają Indiom posągi

Foto: PAP/EPA

W Waszyngtonie, w uroczystości symbolicznego przekazania przedmiotów, wywiezionych nielegalnie z Indii, wziął udział premier Indii Narendra Modi.

- Dla niektórych wartość tych przedmiotów może być mierzona pieniędzmi, ale dla nas to coś więcej. To część naszej kultury i dziedzictwa - podkreślił premier Modi.

Wśród zwróconych przedmiotów są posągi pochodzące z hinduskich świątyń oraz przedmioty wykonane z brązu. Niektóre z odzyskanych przez Indie przedmiotów liczą nawet 2 tys. lat.

Do Indii wróci m.in. posąg przedstawiający Manikkavichavara - hinduskiego mistyka i poetę, żyjącego ok. X w. n.e., który został skradziony ze świątyni w Chennai. Wartość posągu wyceniana jest na 1,5 miliona dolarów. Do Indii wróci także wykonany z brązu posąg boga Ganesza pochodzący sprzed tysiąca lat.

- Mam nadzieję, że zwrot tych przedmiotów będzie dla Indii dowodem naszego szacunku dla kultury tego kraju, a także znaczenia, jakie przywiązujemy do relacji łączących nas z Indiami - powiedziała amerykańska prokurator generalna Loretta E. Lynch. - Chronienie dziedzictwa kulturowego naszej światowej społeczności to ważne zadanie i jesteśmy zdeterminowani zwracać wszystkie te bezcenne przedmioty państwom, z których pochodzą - dodała.

Większość z nielegalnie przewiezionych do USA zabytkowych przedmiotów przywiezionych z Indii odzyskano w czasie operacji rozpoczętej w 2007 roku, kiedy to amerykańskie służby natrafiły na ślad szlaku przerzutowego zabytków z Indii do USA.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie