Pobiegną dla dzieci weteranów

Były szef GROM, ratownik GOPR, były prezes Agencji Mienia Wojskowego oraz oficer wojsk powietrznodesantowych w czasie Biegu Niepodległości, będą zbierali pieniądze dla dzieci poległych żołnierzy.

Publikacja: 10.11.2014 15:31

fot. Adam Roik

fot. Adam Roik

Foto: MON

Celem Misji Semper Fi jest zebranie – od różnych organizacji i instytucji – pieniędzy, z których zostaną ufundowane stypendia dla 24 dzieci żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. W ten sposób wsparcie otrzymają podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami. Zaraz po zakończeniu biegu dzieci otrzymają stypendia.

Pięcioosobowy polski zespół wystartował już w Marine Corps Marathon 26 października w Waszyngtonie. Trasa biegła w pobliżu najbardziej reprezentacyjnych miejsc stolicy USA. Wzięło w nim udział ok. 30 tys. osób.

Dla dzieci poległych

„Semper Fi została utworzona przez Fundację Dorastaj z Nami. Pomaga ona rodzinom żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy oddali swoje życie w służbie dla Rzeczypospolitej. Funduje stypendia, integruje środowisko, pomaga dzieciom poległych bohaterów znaleźć swoją drogę w życiu. Zasługuje na szacunek i nasze wsparcie" – uważa gen. dyw. Roman Polko, były dowódca Jednostki Wojskowej Grom.

Rolą Misji: Semper Fi jest udzielanie wsparcia dzieciom, których ojcowie zginęli podczas akcji prowadzonych w Iraku i Afganistanie. Dzięki działaniom Semper FI oraz ofiarności ludzi zyskają one szansę na odzyskanie przynajmniej części normalnego życia poprzez rozwijanych własnych pasji, talentów, zainteresowań, a przede wszystkim kontynuowanie edukacji.

W skład zespołu biegaczy realizujących Misję Semper Fi wchodzą nietuzinkowe postaci. Piotr Pogon jest pierwszym człowiekiem na świecie, który po onkologicznej resekcji płuca ukończył zawody triatlonowe Ironman. Uczestniczył też w wyprawach górskich z niepełnosprawnymi, m.in. z osobą niewidomą zdobył najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua. To zostało uznane w 2011 roku przez „National Geographic" za wyczyn roku.

Z kolei Bogdan Bednarz, inny uczestnik biegu, jest ratownikiem GOPR w Żywcu. Jednocześnie to wysokiej klasy specjalista desantowania i technik linowych, uczestniczył też w wielu wyprawach górskich, w czasie których był przewodnikiem niepełnosprawnych.

W warszawskim biegu weźmie udział też gen. Roman Polko (ukończył ok. 30 maratonów i ultra maratonów). Ponadto Ryszard Tyc, dzisiaj przedsiębiorca, prowadzący firmę zajmującą się ochroną środowiska, a wcześniej oficer VI Dywizji Powietrznodesantowej. To też biegacz darczyńca, uczestniczył m.in. w biegu charytatywnym dla sierocińca w Limuru (Kenia). W zespole jest również dr Krzysztof Michalski, były prezes Agencji Mienia Wojskowego, radny Bielska-Białej, pasjonat biegania i jeździectwa.

Ambasadorem projektu jest m.in. Marcin Gortat – koszykarz zawodowej ligi NBA, który od lat wspiera polskich weteranów.

Fundacja "Dorastaj z Nami" została założona przez 27 największych polskich firm. Fundacja rozpoczęła działalność po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Impulsem stała się potrzeba pomocy młodym ludziom, którzy stracili wówczas rodziców. Wkrótce potem fundacja objęła opieką również te osierocone dzieci, których ojcowie lub matki oddali życie pełniąc różne funkcje publiczne (obecnie zaledwie 3 podopiecznych to dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej).

Pomoc Fundacji "Dorastaj z Nami" jest długofalowa. Objęte nią dzieci i młodzież mogą korzystać z następujących programów: współfinansowanie wydatków edukacyjnych, finansowanie pomocy psychologicznej, możliwość udziału w programie tutoringu edukacyjnego oraz pomoc w znalezieniu praktyk i staży dla studentów. Fundacja "Dorastaj z Nami" zapewnia pomoc dzieciom przez cały proces edukacyjny od przedszkola aż do ukończenia studiów (nie dłużej niż do 25 roku życia).

Bieg Niepodległości

W XXVI Biegu Niepodległości, weźmie udział 15 tys. biegaczy, organizatorzy przypomną postać pułkownika Witolda Pileckiego.

Pilecki to uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r. i dobrowolny więzień Auschwitz, który po wojnie został zamordowany przez komunistyczne władze.

Każdy uczestnik biegu otrzyma w pakiecie startowym broszurę "Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)" wydaną w serii IPN "Patroni naszych ulic". W biurze zawodów przy ul. Rozbrat 26 można oglądać wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz". Zaprezentowane na niej zdjęcia pochodzą z kolekcji rodziny Pileckich, archiwum IPN, Muzeum Niepodległości, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Dolnośląską Inicjatywę Historyczną z Wrocławia.

Uczestnicy biegu pokonają trasę o długości 10 km. Bieg o godz. 11.11 wystartuje w Warszawie syn bohatera Andrzej Pilecki. Uczestnicy zawodów pobiegną m.in. al. Jana Pawła II i al. Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłych latach na trasie zawodów dominować będą biało-czerwone barwy.

Wśród uczestników biegu znajdą się przedstawicieli m.in. IPN i MON. A także aktorzy, sportowcy oraz dziennikarze, m.in. wielokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, aktorka Karolina Gorczyca, biegacz Henryk Szost i dyskobol Piotr Małachowski. Z wojskowymi gwiazdami sportu planują pokonać trasę także wyżsi rangą przedstawiciele MON i generałowie. Z resortu obrony wystartuje wiceminister obrony Robert Kupiecki.

Celem Misji Semper Fi jest zebranie – od różnych organizacji i instytucji – pieniędzy, z których zostaną ufundowane stypendia dla 24 dzieci żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. W ten sposób wsparcie otrzymają podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami. Zaraz po zakończeniu biegu dzieci otrzymają stypendia.

Pięcioosobowy polski zespół wystartował już w Marine Corps Marathon 26 października w Waszyngtonie. Trasa biegła w pobliżu najbardziej reprezentacyjnych miejsc stolicy USA. Wzięło w nim udział ok. 30 tys. osób.

Pozostało 90% artykułu
Służby
Nowe klasy mundurowe dostarczą chętnych do służb?
Służby
Walka o podwyżki dla ABW. Na ile mogą liczyć funkcjonariusze?
Służby
Hub w Jasionce pod kontrolą Żandarmerii
Służby
Funkcjonariusze na zwolnieniach. „Psia grypa” się szerzy, ale ma być bezpiecznie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Służby
Czy wschodnią granicę należy chronić za wszelką cenę? Polacy odpowiedzieli w sondażu