19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.04.2018 11:56 Publikacja: 09.04.2018 19:14
Foto: MON
W tym roku armia chce wyremontować 14 tys. metalowych hełmów. Wojsko maluje hełmy, których średni wiek to 40 lat. O tych planach pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej".
Jak się dowiadujemy teraz, remont hełmów w poprzednim roku został podzielony na dwa postępowania przetargowe. Jeden na odnowienie 9790 hełmów wygrała spółka PSO Maskpol SA. Zdaniem wojska umowa ta nie została wykonana w terminie. Wojsko chce więc naliczyć firmie kary umowne. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych opisuje ten stan następująco: „umowa nie została sfinalizowana z powodu braku realizacji zamówienia przez wykonawcę, zgodnie z warunkami zawartymi w podpisanej umowie. W związku z powyższym zamawiający nie miał podstawy do zapłaty za niewykonaną usługę. Hełmy aktualnie znajdują się w siedzibie firmy". W tej sprawie od kilku miesięcy trwa pat. Firma Maskpol nie odpowiedziała nam na pytanie, co jest przyczyną zatrzymania wojskowych hełmów.
Wabik na Telegramie w postaci pracy wolontariusza. Potem żądanie współpracy i groźby – tak w macki rosyjskiej FSB wpadł młody Kanadyjczyk. Jak 17-letni Laken P. został szpiegiem i wylądował przed prokuratorem w Warszawie?
Trzech dyrektorów w Służbie Ochrony Państwa, w zarządach ochronnych premiera, prezydenta i ochrony specjalnej, straciło stanowiska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Ataki na granicę zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – to przesłanka, która pozwoli Polsce odmówić statutu uchodźcy, nawet dzieciom.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
- Nasz potencjalny agresor ma w sobie wciąż bardzo duży pierwiastek nieprzewidywalności, na który również musimy być przygotowani – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim wojska ukraińskie po raz pierwszy wzięły do niewoli żołnierzy z Korei Północnej.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Mówmy o transformacji, a nie modernizacji polskiej armii. Najbardziej zabójczą bronią Wojska Polskiego są nasi żołnierze – mówi szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, gość programu „Rzecz w Tym”.
3 lutego 2025 r. w całej Polsce rusza kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. Jak podkreśla w komunikacie Sztab Generalny Wojska Polskiego, jest to kluczowy etap oceny zdolności do służby wojskowej.
Utrzymanie obiektów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego kosztuje budżet państwa ponad 20 mln zł – wynika z odpowiedzi udzielonej na zapytanie poselskie kontrowersyjnej posłanki udzielone przez wiceministra obrony Pawła Bejdę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas