Z informacji, które podaje prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, wynika, że w czasie tych wizyt rozmawiano na temat rosyjskich ataków hybrydowych na Bałtyku, które obejmują m.in. uszkodzenia infrastruktury krytycznej, zakłócanie sygnałów GPS, a także prowokacje realizowane z wykorzystaniem floty oraz lotnictwa. Podczas spotkań omawiane były także kwestie konfliktu w Ukrainie oraz współpracy transatlantyckiej.
Efektem spotkań w Sztokholmie, Helsinkach, Tallinnie, Rydze oraz Wilnie ma być m.in. międzynarodowa konferencja dotycząca zagrożeń na Bałtyku, organizowana w lutym przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Dlatego w wizycie brał udział także rektor AMW kadm. Tomasz Szubrycht.
Jacek Siewiera chwali Finów
Jak podaje BBN, w Finlandii rozmowy dotyczyły m.in. budowania wspólnej polityki wobec rosyjskich prowokacji na Bałtyku. Jacek Siewiera pogratulował natychmiastowej reakcji i zatrzymania tankowca Eagle S podejrzewanego o zerwanie podmorskich kabli energetycznych i komunikacyjnych między Finlandią a Estonią. Obecnie prowadzone są śledztwa w tej sprawie.
W Helsinkach odbyły się spotkania z szefem gabinetu i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Finlandii Laurim Tieralą, dyrektor ds. polityki bezpieczeństwa A. Hämäläinen oraz sekretarzami stanu w MON E. Pulkkinenem i MSZ O. Holopainen. Tematami rozmów było wypracowanie strategii państw dotyczących bezpieczeństwa Bałtyku, m.in. w perspektywie szczytu NATO w Hadze.