HFPC wyjaśnia, że funkcjonariusz policji ma prawo obserwować oraz nagrywać obraz zdarzeń w miejscach publicznych. Co więcej, jeżeli funkcjonariusz podejmuje czynności operacyjno-rozpoznawcze bądź administracyjno-porządkowe, rejestrowany może być również i dźwięk, który towarzyszy danym zdarzeniom.
Policjant ponadto ma prawo nagrywać nie tylko miejsca publiczne. Może włączyć kamerę także np. w mieszkaniu prywatnym podczas przeprowadzania interwencji.
Czytaj także: RPO: przepracowanie policjantów może skutkować agresją
Fundacja wskazuje jednak, że wskazana wyżej sposobność nie może być traktowana przez funkcjonariuszy jako „furtka" umożliwiająca zbieranie materiału dowodowego w sytuacji, gdy przeprowadzenie interwencji nie było konieczne.
Odmiennie wyglądają prawa obywateli w stosunku do policji. W tym przypadku każdy może legalnie rejestrować dźwięk i obraz czynności z udziałem Policji. - W polskim porządku prawnym brak jest regulacji tego zakazujących. W trakcie nagrywania nie można jednak utrudniać funkcjonariuszom przeprowadzanych czynności – tylko w takim przypadku funkcjonariusze mogą zakazać nagrywania - czytamy w poradniku.