Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują bowiem nowe przepisy, wprowadzające zakaz wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn w punktach, które nie posiadają zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
Służba celna prowadzi wzmożone działania monitorujące stosowanie nowych przepisów przez podmioty oferujące maszyny do wytwarzania papierosów, od których nie została zapłacona należna akcyza.
Wprowadzona ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej zmiana ustawy o podatku akcyzowym ma na celu wyeliminowanie możliwości uniknięcia opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwymi stawkami akcyzy w miejscach gdzie udostępniane są maszyny do automatycznego nabijania gilz papierosowych (wytwarzania papierosów). Do tej pory funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w 56 miejscach, z czego w 23 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości.
Zgodnie z przepisami, w przypadku ujawnienia produkcji papierosów na takich maszynach bez wcześniejszego dokonania przedpłaty akcyzy, urządzenia będą zajmowane, a producenci obciążani podatkiem akcyzowym w wysokości ok. 16 zł od paczki papierosów (20 sztuk).
Ministerstwo finansów przypomina, że można legalnie wytwarzać papierosy przy wykorzystaniu maszyn ulokowanych w punktach handlu detalicznego pod warunkiem, że punkt taki jest oznaczony jako „skład podatkowy" i podane jest imię i nazwisko lub nazwa podmiotu prowadzącego skład. Wytwarzane w takim miejscu papierosy są opodatkowane akcyzą i powinny zostać oznaczone znakami akcyzy. Wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn jest możliwe również poza składem podatkowym, pod warunkiem dokonania przedpłaty podatku akcyzowego i oznaczenia ich znakami akcyzy.