Gmina nie może zaciągać nowego kredytu na spłatę starych zobowiązań ponad limit zadłużenia

Gmina nie może zaciągać nowego kredytu na spłatę starych zobowiązań, jeśli spowoduje to przekroczenie wskaźników zadłużenia. Powody, dla których chce zaciągnąć nowy dług, nie mają znaczenia.

Publikacja: 19.11.2013 02:00

Czego dotyczył spór

Rada miejska 10 czerwca 2013 r. podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu lub pożyczki w wysokości 2 mln zł. Pieniądze miały być przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. W uchwale określono, że źródłem spłaty nowego długu będą własne dochody budżetu gminy w latach 2015–2021. Wykonanie tej uchwały rada powierzyła burmistrzowi.

Dwa tygodnie później kolegium regionalnej izby obrachunkowej (RIO) unieważniło część uchwały o kredycie. Przed podjęciem rozstrzygnięcia o unieważnieniu uchwały RIO powiadomiła o swoich wątpliwościach radę i wysłuchała wyjaśnień burmistrza oraz skarbnika co do zasadności jej podjęcia.

Głównym powodem unieważnienia uchwały o zaciągnięciu kredytu (pożyczki) było naruszenie ustawy o finansach publicznych. Konkretnie przepisów ją wprowadzających określających granicę długu jednostki.

Rada nie zgadzała się z tym rozstrzygnięciem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie tłumaczyła, że kredyt był zaplanowany w uchwale budżetowej gminy na rok 2013, i wymieniony został w uchwale-zmianie wieloletniej prognozy finansowej. W jej ocenie przekroczenie wskaźnika zadłużenia, określonego w art. 170 ustawy o finansach publicznych, nastąpiło z przyczyn niezawinionych. Było związane z realizacją wcześniejszych zobowiązań gminy, w tym umów zawartych w latach 2007–2009 związanych z budową hali widowiskowo-sportowej i modernizacją oświetlenia ulicznego. Skarżąca podkreślała, że na przestrzeni lat wskaźnik zadłużenia gminy sukcesywnie maleje. Zaciągnięcie zaś nowego kredytu lub pożyczki jest niezbędne, gdyż inaczej gmina będzie zmuszona ograniczyć środki na bieżące wydatki swoich jednostek organizacyjnych.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Szczecinie oddalił skargę rady. Przypomniał, że 1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240). Wskazał też na treści jej przepisów wprowadzających. Wynika z niej, że stara ustawa o finansach publicznych z 30 czerwca 2005 r. traci moc z wyjątkiem m.in. art. 169–171, które przestaną obowiązywać dopiero z końcem 2013 r.

Zgodnie z art. 170 ust. 1 starej ustawy o finansach publicznych, łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. wykonanych dochodów ogółem tej jednostki w tym roku budżetowym.

Zdaniem sądu gmina nie kwestionuje, że zaciągnięcie nowego zobowiązania spowoduje naruszenie wskaźnika jej zadłużenia w 2013 r. wynikającego z art. 170 starej ustawy o finansach publicznych. Tłumaczyła jedynie, czym spowodowane jest zaciągnięcie nowego długu czyli poprawa jej sytuacji finansowej na przestrzeni lat.

Jednak zdaniem WSA powoływane przez gminę okoliczności konieczności zaciągnięcia nowego kredytu nie mają znaczenia dla rozstrzygania sprawy. Ustawa jasno określa wskaźnik zadłużenia. I nie są ważne okoliczności, z jakich doszło do jego przekroczenia. Sąd podkreślił, że wprowadzenie limitu miało na celu ograniczenie zadłużania się gmin, bezpieczeństwo finansów publicznych i zapewnienie realizacji zdań publicznych. Utrata wypłacalności przez gminę mogłaby bowiem skutkować dezorganizacją systemu świadczenia usług publicznych należnych obywatelom.

sygnatura akt: I SA/Sz 948/13

Czego dotyczył spór

Rada miejska 10 czerwca 2013 r. podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu lub pożyczki w wysokości 2 mln zł. Pieniądze miały być przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów. W uchwale określono, że źródłem spłaty nowego długu będą własne dochody budżetu gminy w latach 2015–2021. Wykonanie tej uchwały rada powierzyła burmistrzowi.

Pozostało 85% artykułu
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
W sądzie i w urzędzie
Co z Marszem Niepodległości w stolicy? Jest decyzja sądu
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Administracja państwowa
Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?