Będą zmiany w rekrutacji do Policji i Straży Granicznej. Ustawa "antywakatowa" podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę "antywakatową". Ma ona m.in. ułatwić powrót do służby w Policji i Straży Granicznej byłym funkcjonariuszom. Zawiera też uproszczenia w rekrutacji dla absolwentów tzw. klas mundurowych.

Publikacja: 18.10.2024 10:35

Będą zmiany w rekrutacji do Policji i Straży Granicznej. Ustawa "antywakatowa" podpisana

Foto: Adobe Stock

mat

Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce brakuje dziś prawie 17 tys. policjantów. Jak pisała niedawno na łamach rp.pl Izabela Kacprzak, to blisko 15 proc. i stanowi niechlubny rekord w historii formacji. Rok wcześniej nieobsadzonych było 10 411 etatów, a w 2022 r. – zaledwie 4327, co pokazuje wręcz dramatyczną sytuację kadrową w policji. W 2023 r. do służby w tej formacji przyjęto 5174 osoby, ale odeszło z niej prawie dwa razy więcej funkcjonariuszy – 9458 policjantów (dla porównania w 2022 r. zaledwie połowa, bo 4726 osób).

Nie lepiej jest w Straży Granicznej – służy w niej ok. 14 540 funkcjonariuszy, a 2105 wakatów jest nieobsadzonych (12,65 proc.). W ubiegłym roku do służby przyjęto 1098 osób, odeszło 1338 (w 2022 r. zaledwie 616 osób). W tym roku Straż Graniczna chce przyjąć ponad 1,1 tys. nowych funkcjonariuszy.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przepisy, które mają ułatwić nabór do policji dla absolwentów tzw. klas mundurowych i dla byłych policjantów. Dziś jedni i drudzy muszą przejść rutynową ścieżkę, jak każdy.

Przyjęta 1 października przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa reguluje możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym.

Czytaj więcej

Łatwiej do służb. Rząd przygotowuje zmiany w rekrutacji

Uproszczona rekrutacja dla absolwentów klas mundurowych i byłych policjantów

Najważniejsze zmiany w ustawie o Policji sprowadzają się do usprawnienia postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do dwóch grup kandydatów, tj. absolwentów tzw. klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.

Nowa ustawa przewiduje prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia. Zakłada się, że postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatniej klasie szkoły w oddziale o profilu mundurowym.

Uproszczenia w naborze obejmą również byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w Policji. Z uwagi na zróżnicowane doświadczenie oraz nabyte kwalifikacje zawodowe, a także czas pozostawania poza służbą wyodrębniono cztery ścieżki postępowania kwalifikacyjnego wobec tych kandydatów. "W art. 25 ust. 13 i 14 ustawy o Policji ustawa przewiduje wydłużenie możliwości zastosowania opisanej w nim procedury kwalifikacyjnej w stosunku do kandydata, który przed upływem 5 lat (a nie jak dotychczas 3 lat) od dnia zwolnienia ze służby w Policji złożył podanie o przyjęcie do służby. Powyższe będzie umożliwiało przystąpienie do uproszczonego postępowania kwalifikacyjnego większej liczby kandydatów, co przyczyni się do uzupełnienia wakujących stanowisk w Policji" - czytamy w komunikacie na stronie prezydenta.

Dodatkowo w ustawie o Policji pojawi się zapis, który będzie zapewniał absolwentom klas o profilu mundurowym, kandydatom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych Policji oraz byłym funkcjonariuszom Policji, którzy ukończą z wynikiem pozytywnym etapy postępowania kwalifikacyjnego, pierwszeństwo w przyjęciu do służby. Jak wyjaśniono w komunikacie, „zagwarantowanie pierwszeństwa byłym funkcjonariuszom Policji, absolwentom oddziałów o profilu mundurowym, czy kandydatom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych Policji od co najmniej 5 lat w pełnym wymiarze czasu pracy i posiadającym odpowiednie kwalifikacje i kompetencje pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Policji w przyjęciu do służby wynika z potrzeby uzupełnienia różnych wakujących stanowisk w jednostkach organizacyjnych Policji. Z uwagi na posiadane kwalifikacje osoby te bezpośrednio po przyjęciu będą mogły być skierowane do służby, co przyczyni się do sprawniejszej realizacji ustawowych zadań tej formacji”.

Czytaj więcej

W całym kraju brakuje 16 tys. funkcjonariuszy. Policja szuka młodych

Będzie służba kontraktowa w Policji

To nie wszystko. Ustawa wprowadza też możliwość przyjęcia do służby kontraktowej, przede wszystkim w wyodrębnionych oddziałach prewencji Policji. Dodatkowo w uzasadnionych potrzebami służby przypadkach policjanci w służbie kontraktowej będą przyjmowani również do innych rodzajów służb w Policji, z zastrzeżeniem że przyjęcie będzie możliwe jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji. Co więcej, "w uzasadnionych przypadkach kontrakt będzie mógł być
zawarty nawet z kandydatem nieposiadającym wykształcenia średniego lub średniego branżowego ubiegającym się o przyjęcie na stanowisko służbowe, na którym są
wymagane specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe Policji".

Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce brakuje dziś prawie 17 tys. policjantów. Jak pisała niedawno na łamach rp.pl Izabela Kacprzak, to blisko 15 proc. i stanowi niechlubny rekord w historii formacji. Rok wcześniej nieobsadzonych było 10 411 etatów, a w 2022 r. – zaledwie 4327, co pokazuje wręcz dramatyczną sytuację kadrową w policji. W 2023 r. do służby w tej formacji przyjęto 5174 osoby, ale odeszło z niej prawie dwa razy więcej funkcjonariuszy – 9458 policjantów (dla porównania w 2022 r. zaledwie połowa, bo 4726 osób).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
W sądzie i w urzędzie
Co z Marszem Niepodległości w stolicy? Jest decyzja sądu
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Administracja państwowa
Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?