Sąd: numer PESEL podlegał szczególnej ochronie

Wymóg podania numeru we wniosku o przyznanie dodatku energetycznego naruszał przepisy prawa – stwierdził WSA w Kielcach.

Publikacja: 13.07.2022 07:45

Sąd: numer PESEL podlegał szczególnej ochronie

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Sąd rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę rady miejskiej, określającą wzór wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego. Uchwałę podjęto w czerwcu 2021 r., pół roku przed wejściem w życie ustawy o dodatku osłonowym, zgodnie z którą dodatek energetyczny funkcjonuje w zmienionej formie pod nazwą „dodatek osłonowy”. Nie zmienił się cel, jakim ma być rekompensowanie gospodarstwom domowym rosnących cen energii, gazu i żywności.

Obecny wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego określono w załączniku do rozporządzenia z 2022 r. ministra klimatu i środowiska. Była to generalna zmiana względem obowiązującej poprzednio zasady, że wzór wniosku określa rada gminy w uchwale. Pozostało pytanie, jak traktować wzory formularzy określone w uchwałach rad gmin dla wniosków o wypłatę dodatku energetycznego. Niektóre z tych uchwał zostały bowiem zaskarżone do sądów, a w rozporządzeniu przewidziano, że do wyczerpania zapasów już wydrukowanych formularzy mogą być wypłacane dodatki osłonowe według wzoru określonego w dotychczasowych przepisach, po ich skorygowaniu w celu dostosowania do ustawy o dodatku osłonowym.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?