Burmistrz miasta i gminy prawidłowo odmówił ich udostępnienia – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
O udostępnienie nagrań dźwiękowych z sesji rady miejskiej 30 listopada 2015 r. oraz z kilku komisji zwrócił się do burmistrza miasta i gminy Chocianów w województwie dolnośląskim Krzysztof B. (dane zmienione). Burmistrz odmówił, gdyż w jego opinii zapis dźwiękowy jest jedynie materiałem pomocniczym do sporządzenia i przyjęcia protokołu. Możliwy jest natomiast wgląd do samego protokołu.
Krzysztof B. zwrócił się do sądu. W skardze powołał się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Przewidują one m.in. dostęp do nagrań audiowizualnych z posiedzeń komisji oraz rady gminy.
Sesja na taśmie
Burmistrz wskazał na statut miasta i gminy Chocianów. Przewiduje on, że przebieg sesji nagrywa się na taśmę magnetofonową, przechowywaną do czasu przyjęcia protokołu na następnej sesji. Nagranie dźwiękowe z sesji rady 30 listopada 2015 r. zostało zniszczone po przyjęciu protokołu na sesji 22 grudnia 2015 r. Natomiast z posiedzeń stałych komisji rady sporządza się jedynie pisemny protokół.
Posiedzenia kolegialnych organów władzy, pochodzących z powszechnych wyborów, są jawne i dostępne – potwierdził WSA. Sporządzają też one i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, materiały audiowizualne lub teleinformatyczne, rejestrujące w pełni te obrady. Zasady dostępu do takich dokumentów określa statut gminy. W przypadku miasta i gminy Chocianów ustala on, że podstawowym źródłem informacji są protokoły, a zapis dźwiękowy jest jedynie materiałem pomocniczym. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie nakłada obowiązku nagrywania przebiegu posiedzeń, wobec czego nie nakłada też obowiązku udostępniania informacji na nośniku teleinformatycznym – stwierdził sąd. Informacją publiczną są tylko protokoły z posiedzeń rady miejskiej i jej stałych komisji, a nie nagrania dźwiękowe.