Rewolucja w szkołach po wyborach

Kuratoria na razie niezagrożone. Premier zgadza się z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i nie chce szybkich zmian w oświacie

Aktualizacja: 19.05.2011 04:34 Publikacja: 19.05.2011 02:14

MEN nie wprowadzi szybko nowych instytucji sprawdzających, jak dzieci są uczone. Na zdjęciu Szkoła P

MEN nie wprowadzi szybko nowych instytucji sprawdzających, jak dzieci są uczone. Na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 26 w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Zanosi się na to, że przez najbliższe pół roku nie będzie już zmian w polskiej edukacji.

A MEN chciało np. przeprowadzić nowelizację ustawy oświatowej. Miałyby zostać zlikwidowane kuratoria, Centralna Komisja Egzaminacyjna i jej okręgowe przedstawicielstwa. W ich miejsce resort zamierzał powołać nowe instytucje, m.in. Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji z regionalną siecią.

Ministerstwo planowało, że ten projekt trafi do Sejmu przed wakacjami, by niektóre zapisy weszły w życie od nowego roku szkolnego, np. możliwość zarządzania przez jednego dyrektora szkołami w różnych miejscowościach w tej samej gminie.

Ale plany MEN pokrzyżował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Najpierw, w czasie konsultacji społecznych, negatywnie zaopiniował projekt ustawy. Protestował przeciwko możliwości przekazania każdej szkoły stowarzyszeniu lub fundacji (teraz taka możliwość istnieje tylko wobec szkół, w których jest 70 uczniów). A we wtorek po południu przedstawiciele ZNP spotkali się z Donaldem Tuskiem. – Przekonaliśmy premiera, że ustawa wymaga poważnej publicznej debaty i potrzeba na to czasu. Atmosfera przed wyborami parlamentarnymi nie będzie sprzyjać dyskusji – mówi „Rz" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Wczoraj na stronie związku pojawił się opis spotkania. I informacja, że Tusk zapewnił związkowców, iż „intencją rządu nie jest szybka praca nad tak ważnymi zmianami w edukacji".

– Poważnie traktujemy słowa premiera i nie sądzę, by w tej kadencji Sejm uchwalił ustawę – stwierdza prezes Broniarz.

Do pracy nad projektem nie palą się sami posłowie koalicji PO – PSL. – Nie będę ubolewał, jeśli prace nad tą ustawą nie zostaną sfinalizowane – nie ukrywa Tadeusz Sławecki z PSL, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji. Dlaczego? – Bo to, co przygotowało MEN, to zlepek różnych zmian. Groch z kapustą – ocenia.

– Nie potrzeba nam więcej rewolucji w oświacie. Zamieszanie, jakie już jest w szkołach po reformach minister Katarzyny Hall, zupełnie przyćmiło sukces rządu, jakim były podwyżki dla nauczycieli – uważa jeden z posłów Platformy. – Czas przed wyborami to fatalny moment na kolejne zmiany w szkołach.

Zastrzeżenia do projektu MEN mają też inne resorty. Ministerstwo Finansów krytykuje wprowadzenie subwencji dla pięciolatków, bo to dodatkowy wydatek, który wcale nie musi spowodować, że do przedszkoli pójdzie więcej dzieci.

Z kolei MSWiA zwraca m.in. uwagę, że wojewodowie negatywnie oceniają zmiany w kuratoriach.

Co na to minister Hall? – Wszystkie zmiany przygotowane w projekcie są potrzebne dla podniesienia jakości nauczania: lepszej pomocy uczniom, zwiększania liczby miejsc w przedszkolach, ratowania szkół przed likwidacją oraz modernizacji kształcenia zawodowego. Dlatego powinny być wprowadzone jak najszybciej – uważa Katarzyna Hall. Jak dodaje, ostateczną decyzję w sprawie skierowania projektu do Sejmu podejmuje nie jeden minister, ale cały rząd.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.czeladko@rp.pl

Przeczytaj także artykuły:

Czytaj więcej w serwisie:

» Sfera budżetowa » Nauczyciele » Nauczyciele samorządowi

Zanosi się na to, że przez najbliższe pół roku nie będzie już zmian w polskiej edukacji.

A MEN chciało np. przeprowadzić nowelizację ustawy oświatowej. Miałyby zostać zlikwidowane kuratoria, Centralna Komisja Egzaminacyjna i jej okręgowe przedstawicielstwa. W ich miejsce resort zamierzał powołać nowe instytucje, m.in. Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji z regionalną siecią.

Pozostało 88% artykułu
Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością