Wyrok sądu może pozbawić osobę czynnego prawa wyborczego, czyli możliwości głosowania w wyborach samorządowych, parlamentarnych bądź prezydenckich. Osoby, które zostały pozbawione w tym zakresie praw publicznych, gmina ma obowiązek wykreślić z prowadzonego przez siebie rejestru.
Podstawą skreślenia jest zawiadomienie, które urząd otrzyma z sądu. Jeżeli środek karny orzeczono w postępowaniu przed Trybunałem Stanu, zawiadomienie przekazuje Sąd Najwyższy.
Szczegółowy tryb i terminy przekazywania gminom tych zawiadomień ma określić minister sprawiedliwości w rozporządzeniu. Delegacje do wydania aktu zawiera art. 21 ust. 3 kodeksu wyborczego. Projekt rozporządzenia w sprawie zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania (a więc jednocześnie czynnego i biernego prawa wyborczego) został właśnie opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Siedem dni po uprawomocnieniu się wyroku sąd przekazuje gminie jego treść
Wysyłaniem zawiadomień do gmin projektowane rozporządzenie obarcza sądy, które w sprawach o pozbawienie praw publicznych lub o ubezwłasnowolnienie orzekały w pierwszej instancji. Sądy te zawiadomią również o tym, że wydane orzeczenie zostało uchylone. Zawiadomienie przesłać należy do właściwej gminy najpóźniej w terminie siedmiu dni od chwili uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu akt z właściwego sądu.