Gmina wybory i prawo głosu

Osoby pozbawione czynnego prawa wyborczego należy wykreślić z rejestru wyborców

Publikacja: 03.08.2011 04:40

Gmina wybory i prawo głosu

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Wyrok sądu może pozbawić osobę czynnego prawa wyborczego, czyli możliwości głosowania w wyborach samorządowych, parlamentarnych bądź prezydenckich. Osoby, które zostały pozbawione w tym zakresie praw publicznych, gmina ma obowiązek wykreślić z prowadzonego przez siebie rejestru.

Podstawą skreślenia jest zawiadomienie, które urząd otrzyma z sądu. Jeżeli środek karny orzeczono w postępowaniu przed Trybunałem Stanu, zawiadomienie przekazuje Sąd Najwyższy.

Szczegółowy tryb i terminy przekazywania gminom tych zawiadomień ma określić minister sprawiedliwości w rozporządzeniu. Delegacje do wydania aktu zawiera art. 21 ust. 3 kodeksu wyborczego. Projekt rozporządzenia w sprawie zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania (a więc jednocześnie czynnego i biernego prawa wyborczego) został właśnie opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Siedem dni po uprawomocnieniu się wyroku sąd przekazuje gminie jego treść

Wysyłaniem zawiadomień do gmin projektowane rozporządzenie obarcza sądy, które w sprawach o pozbawienie praw publicznych lub o ubezwłasnowolnienie orzekały w pierwszej instancji. Sądy te zawiadomią również o tym, że wydane orzeczenie zostało uchylone. Zawiadomienie przesłać należy do właściwej gminy najpóźniej w terminie siedmiu dni od chwili uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu akt z właściwego sądu.

To nie koniec obowiązków. Z chwilą ogłoszenia wyborów sądy przekażą gminom nazwiska i imiona wszystkich osób, które zostały pozbawione praw publicznych albo ubezwłasnowolnione. W wykazach tych nie uwzględnia się danych tych osób, które najpóźniej w dniu głosowania odzyskały pełne prawa publiczne.

O wygaśnięciu przyczyny pozbawiającej osobę czynnego prawa wyborczego sąd pierwszej instancji powiadomi właściwą gminę w terminie siedmiu dni od dnia ustania tej przyczyny.

O wyrokach Trybunału Stanu pozbawiających praw wyborczych gminy zawiadomi Sąd Najwyższy. W tym samym trybie i tych samych terminach.

Wzory zawiadomień minister sprawiedliwości określił w załącznikach do projektowanego rozporządzenia.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Przeczytaj także artykuł:

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce