Pełniący obowiązki wójta nie może wybierać dyrektora podstawówki

W komisji konkursowej, powołanej do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły, nie może zasiadać pełniący obowiązki wójta gminy.

Publikacja: 08.01.2014 13:00

Pełniący obowiązki wójta nie może wybierać dyrektora podstawówki

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpatrzeniu sprawy legalności powołania komisji konkursowej, mającej wybrać przyszłego dyrektora gminnej podstawówki.

Sprawą komisji zainteresował się wojewoda, który rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność zarządzenia wójta gminy w sprawie jej powołania. Zarządzeniu zarzucił istotne naruszenie prawa oraz obiektywizmu działania komisji.

Zdaniem wojewody przepisy oświatowe bezpośrednio, czy nawet pośrednio nie dawały możliwości powołania komisji konkursowej, w której składzie zasiadał (jako jeden z przedstawicieli organu prowadzącego szkolę) pełniący obowiązki wójta gminy. Dalej wywodził, że ustawodawca wyraźnie określił, by w skład komisji wchodzili przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, a nie osoby piastujące funkcję tego organu.

Wojewoda wyjaśniał również, że twórca przepisów chciał uniknąć sytuacji, w której piastun organu prowadzącego szkołę (p.o. wójta), jako członek komisji konkursowej jednocześnie zatwierdza lub unieważnia konkurs, czyli staje się "sędzią we własnej sprawie". Dodał, iż trudno byłoby mówić o zachowaniu bezstronności postępowania konkursowego, gdy w pracach komisji uczestniczy bezpośredni zwierzchnik służbowy osoby starającej się o wygranie tego konkursu.

Gmina reprezentowana przez wójta wniosła na rozstrzygniecie wojewody skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Wskazała na błędną wykładnię ustawy o systemie oświaty, poprzez uznanie, że w składzie komisji konkursowej przedstawiciel organu prowadzącego nie może być utożsamiany z osobą kierująca organem prowadzącym. Wskazała również na wadliwe twierdzenie, że przepisy dopuszczają by w komisji zasiadały wyłącznie osoby będące pracownikami organu, z pominięciem osób pełniących funkcję organu. W ocenie gminy nie ma żadnych ograniczeń prawnych, co do dopuszczalności powołania przez wójta samego siebie do składu komisji, czy też swojego p.o.

WSA 19 grudnia 2013 roku oddalił skargę, podzielając tym samym stanowisko wojewody, zawarte w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Sąd stwierdził, że osoba pełniąca funkcję organu prowadzącego szkołę nie może być członkiem komisji, powołanej celem przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły. Wyjaśnił także, że piastun organu nie jest przedstawicielem tego organu, również w rozumieniu ustawy o systemie oświaty, gdyż jest osobą piastującą funkcję danego organu. Zdaniem WSA przedstawicielem organu będzie natomiast osoba, która zostanie upoważniona przez piastuna do załatwiania określonego rodzaju spraw w jego imieniu i na jego rzecz (II SA/Ol 855/13).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce