Fundusz sołecki to zagwarantowane w budżecie gminy pieniądze dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. O wyodrębnieniu funduszu w budżecie decyduje rada gminy, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast podstawę prawną funkcjonowania funduszu sołeckiego zawierają przepisy ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (dalej ustawa), która weszła w życie 20 marca tego roku, zastępując przepisy ustawy – o tym samym tytule – z 20 lutego 2009 r.
Można wspólnie z sąsiadami
O wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w gminnym budżecie decyduje rada gminy w uchwale. Zgodnie z przepisami ww. ustawy jest ona bezterminowa. Oznacza to, że podjęta w 2014 r. uchwała wyrażająca zgodę na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego jest podstawą do jego utworzenia nie tylko w 2015 r., ale i w 2016 oraz latach następnych.
Natomiast o przeznaczeniu tych środków rozstrzygają już sołectwa. W tym celu zwoływane jest zebranie wiejskie, na którym uchwala się wniosek o przyznanie środków z funduszu. Bez takiego wniosku sołectwo przy podziale funduszu zostanie pominięte.
Inicjatorami uchwalenia wniosku musi być co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa, a także sołtys i rada sołecka. Należy wskazać w nim, co mieszkańcy chcą zrobić za środki funduszu. Podejmując uchwałę w tej sprawie, warto pamiętać, że ustawa wymaga, aby sołecka inicjatywa mieściła się w katalogu zadań własnych gminy, służyła poprawie warunków życia mieszkańców i była zgodna ze strategią rozwoju gminy.
W praktyce oznacza to, że z przyznanych środków sołectwo może zbudować lub wyremontować plac zabaw, naprawić zniszczony chodnik, zadbać o czystość we wsi, ustawiając kosze na śmieci, posadzić drzewa i krzewy czy wyremontować drobną infrastrukturę, np. przystanek autobusowy.