19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.08.2021 18:17 Publikacja: 30.08.2021 18:17
Prof. Marcin Wiącek
Foto: PAP/Mateusz Marek
Zapytany jak ocenia sposób potraktowania swojego poprzednika Adama Bodnara przez Trybunał Konstytucyjny na lipcowej rozprawie ws. pytania prawnego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o stosowanie środków tymczasowych TSUE (przewodniczący składu orzekającego Stanisław Piotrowicz odebrał wówczas głos przedstawicielowi RPO), prof. Marcin Wiącek odpowiedział:
- Powiem tak: nie jestem przyzwyczajony do takiej postawy przewodniczącego składu orzekającego.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
W XXI wieku, w czasach e-administracji, aktem określającym prawa i obowiązki pracowników urzędów państwowych jest ustawa z 1982 roku, czyli z czasów PRL.
Służba publiczna to nie jest praca w przedsiębiorstwie i tak nie powinniśmy jej postrzegać. Służba publiczna to praca w imieniu państwa dla społeczeństwa, a cechuje ją odpowiedzialność, bezstronność, profesjonalizm, neutralność polityczna, a nawet ofiarność – mówi prof. Jolanta Itrich-Drabarek.
Wystarczy, że pracownik sezonowy przepracuje trzy miesiące, aby nabyć prawo do trzynastki. Ale kadrowi często nieprawnie odmawiają wypłaty, gdy zatrudnienie przypadało na przełom roku.
Aby należycie zabezpieczyć prywatność małoletnich, trzeba uświadamiać nie tylko ich, ale i rodziców oraz nauczycieli, o potencjalnych skutkach publikacji zdjęć.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas