Podejmowanie i wydawanie decyzji rozstrzygających często o istotnych dla obywateli sprawach, to codzienna praca urzędnika. Nic dziwnego, że spotykają się oni z różnego rodzaju próbami nacisków, które mają spowodować, że wydadzą korzystną dla obywatela decyzję. Niejednokrotnie przybierają one postać różnorakich prezentów.
Legalne tylko kwiaty i kawa
Zgodnie z art. 228 kodeksu karnego każdy, kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. Jeżeli przyjęta lub obiecana korzyść jest znacznej wartości – czyli jej wartość przekracza 200 tys. zł, to sprawcy grozi kara od lat 2 do 12. Dla przykładu taka kara grozi staroście, który przyjął korzyść majątkową za szybsze wydanie pozwolenia na budowę,
Nieuczciwy pracownik samorządowy może zostać ukarany przede wszystkim za przyjęcie korzyści majątkowej. Są to nie tylko pieniądze w różnej walucie. Korzyścią majątkową jest także inny wartościowy przedmiot, np. drogie pióro, zegarek, droga zastawa stołowa, samochód czy zagraniczny wyjazd. Ważne jednak, by wartość takiego świadczenia mogła zostać określona w pewnej kwocie pieniężnej.
Nie każde przyjęcie materialnego przedmiotu jest przestępstwem. Korupcją nie jest przyjęcie rzeczy zwyczajowo wręczanych w ramach podziękowania, np. kwiaty, bombonierka czy kawa.
Ważne