Zasady udzielania dotacji spółkom wodnym

Uprawnienie legislacyjne samorządu ogranicza się jedynie do określenia zasad udzielania dotacji celowej, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobu jej rozliczania.

Publikacja: 02.07.2019 02:00

Zasady udzielania dotacji spółkom wodnym

Foto: Fotolia

- Podejmujemy w gminie uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji spółkom wodnym. Jej podstawą prawną ma być m.in. art. 221 ust. 4 ustawy o finansach publicznych (m.in. objecie uchwałą kwestii kontroli dotacji) i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy samorządowej. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Odpowiadając cna pytanie, należy odnieść się do przepisów kilku aktów prawnych, tj.: ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Na uwagę zasługuje art. 18 ust. 2 pk15 ustawy o samorządzie gminnym. Postanowiono tam, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach, zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy. Jednak ów przepis sam w sobie, nie może stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia uchwały w sprawie dotacji dla spółek wodnych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?