Kazus 1
Potwierdzenie sytuacji finansowej konsorcjantów
Zamawiający w przetargu nieograniczonym na roboty budowlane powyżej progów unijnych postawił warunek udziału w postępowaniu dotyczący sytuacji finansowej wykonawców. Zażądał, aby wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia załączyli do oferty informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową, w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem terminu składania ofert na kwotę nie mniejszą niż 5 mln zł. Jednocześnie zamawiający zastrzegł, że jeśli ofertę składają wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia (konsorcjum), każdy z konsorcjantów musi wykazać, że posiada środki finansowe lub zdolność kredytową na kwotę co najmniej 1 mln zł. Czy zamawiający prawidłowo skonstruował warunek udziału w postępowaniu?
Zamawiający miał prawo do skonstruowania warunku sytuacji finansowej w ten sposób, że każdy z konsorcjantów musi wykazać się posiadaniem odpowiednich środków finansowych lub dysponowaniem wymaganą przez zamawiającego zdolnością kredytową.
Taka sytuacja nie byłaby dopuszczalna na gruncie poprzedniej ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawy PZP). Jednak po nowelizacji do art. 23 ustawy PZP, który daje wykonawcom prawo do wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia, zostały dodane dwa nowe ustępy – 5 i 6. Na ich mocy, zamawiający może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1b ustawy PZP (a więc kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów; sytuacji ekonomicznej lub finansowej; zdolności technicznej lub zawodowej), jeżeli jest to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne.
Zgodnie z art. 23 ust. 6 zamawiający może określić warunki realizacji zamówienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w inny sposób niż w przypadku pojedynczych wykonawców, jeżeli jest to uzasadnione charakterem zamówienia i proporcjonalne. To może oznaczać, że już w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający określi swoje wymagania co do realizacji określonych części zamówienia przez konsorcjantów, co będzie musiało znaleźć odzwierciedlenie w umowie konsorcjum zawieranej pomiędzy członkami konsorcjum.