KRS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwały Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie czwartkowej uchwały trzech izb Sadu Najwyższego - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Treść wniosku nie jest jeszcze znana.

Aktualizacja: 24.01.2020 10:54 Publikacja: 24.01.2020 10:25

KRS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwały Sądu Najwyższego

Foto: Youtube

mat

Przypomnijmy, iż w czwartek połączone izby Sądu Najwyższego wydały uchwałę, zgodnie z którą sędziowie powołani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie powinni orzekać. SN stwierdził, że uchwała obowiązuje od piątku, i w ten sposób uratował orzeczenia wydane do tej pory przez te składy – które pozostają ważne. Uchwała działa więc na przyszłość i wynika z niej, że jeśli sędziowie ci nadal by orzekali, ich wyrokom grozi nieważność (w procedurze cywilnej) lub stwierdzenie, że sąd był nienależycie obsadzony (w procedurze karnej).

Jednocześnie SN stwierdził, że rozważania te nie dotyczą Izby Dyscyplinarnej SN, której orzeczenia od początku zostały uznane za nieważne.

W wydanym oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa. - Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tzw. uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - powiedział dziennikarzom minister Zbigniew Ziobro.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur stwierdził w piątek, że "uchwała Sądu Najwyższego, nawet taka posiadająca moc zasady prawnej, nie jest źródłem prawa i żaden sędzia sądu powszechnego ani wojskowego nie jest nią bezpośrednio związany". Wypowiedź Mazura opublikowała na swoim twitterowym profilu Polska Agencja Prasowa.

Nieoficjalnie wiadomo, że KRS złoży wniosek w sprawie czwartkowej uchwały SN do Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w uchwale Sądu Najwyższego.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku