Sędzia Barbara Piwnik: To sąd ma określić jasne granice kontroli operacyjnej

Reforma sądownictwa jest dla obywatela, bo to on jest najważniejszy – mówi Rzeczpospolitej Barbara Piwnik, sędzia w stanie spoczynku, b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Publikacja: 25.02.2024 15:34

Barbara Piwnik

Barbara Piwnik

Foto: tv.rp.pl

Pytamy o pięciu  kandydatów na Prokuratora Krajowego.  Przed nimi rozmowy kwalifikacyjne. Co pani myśli o tych nazwiskach?

Wszystkie nazwiska, a przez to osoby, są mi znane. Po ogłoszeniu listy kandydatów zastanawiam się, czy w całym kraju pośród prokuratorów, których wielu ciężko w ciszy przez lata pracuje, nie ma takich, którym należałoby zaproponować to stanowisko. Oczekiwanie, że zgłoszą się ochotnicy, nie jest w mojej ocenie, także mając doświadczenia byłego prokuratora generalnego, dobrym rozwiązaniem. Słyszałam kandydata na prokuratora krajowego, który mówił o sobie, że był prokuratorem prokuratury rejonowej w Warszawie, z której był delegowany do innej prokuratury w kraju, że był podsłuchiwany z wykorzystaniem Pegasusa i zastanawiam się w związku z tym, czy to są te informacje, które są niezbędne dla poznania osoby ewentualnego prokuratora krajowego. Także to, że ktoś jest działaczem tego czy innego stowarzyszenia prokuratorów, w mojej ocenie nie jest tym, co nobilituje zawodowo. Dla obywatela Prokurator Krajowy to osoba, która powinna być gwarantem tego, że będzie stać na straży prawa i podejmować działania bez względu na to, kto   prawo naruszy. Jeżeli prokurator poprzez swoje publiczne wypowiedzi, wręcz deklaracje, sprawia, że obywatel ma łatwość w identyfikowaniu jego sympatii politycznych, a sam jest sympatykiem innej opcji politycznej, to nie sposób oczekiwać, żeby  miał pełne zaufanie do działań podejmowanych przy udziale takiego PK.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok