Gorące posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Była wojna o krzesła

Wtorkowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa było bardzo burzliwe. Nowo wybrani posłowie wzywali bezskutecznie, by 15 sędziów ustąpiła z Rady. Po utarczkach KRS wróciła jednak do obsady wakatów w sądach.

Aktualizacja: 21.11.2023 19:35 Publikacja: 21.11.2023 10:30

Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) i Robert Kropiwnicki (2L) z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Pols

Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) i Robert Kropiwnicki (2L) z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Polski 2050 (L), oraz Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy (C) i przedstawiciel Senatu Krzysztof Kwiatkowski (P) podczas konferencji prasowej przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czwórka nowych posłów-członków Rady wybranych przez Sejm kilka dni temu to Kamila Gasiuk–Pihowicz z KO, Tomasz Zimoch (Polska 2050), Robert Kropiwnicki (KO) i Anna Maria Żukowska (Lewica). We wtorek stawili się przed dziesiątą na posiedzeniu KRS. Towarzyszył im senator Krzysztof Kwiatkowski, od kilku lat członek Rady.

Wojna o krzesła w KRS

Pierwszy bój, jeszcze przed siedzibą KRS, toczył się o wpuszczenie dziennikarzy do budynku, w którym mieści się KRS.

Senator Kwiatkowski poinformował, że parlamentarzyści przed posiedzeniem apelowali do przewodniczącej Rady Dagmary Pawełczyk-Woickiej o wpuszczenie mediów do gmachu. Ta jednak odesłała ich do rzecznik prasowej KRS, która oznajmiła, że nie podejmie decyzji w tej sprawie. – Przewodnicząca już później nie odebrała telefonu – informował nas Krzysztof Kwiatkowski.

Kamila Gasiuk-Pihowicz jeszcze przed wejściem na salę KRS podkreślała, że tylko kilku członków Rady jest legalnych: parlamentarzyści, prezesi SN i NSA, minister sprawiedliwości i przedstawiciel prezydenta. Reszta (15 sędziów wybranych przez Sejm) to neoczłonkowie – mówiła.

Posłowie zajęli miejsca dotychczasowych członków KRS, m.in. sędzi Anny Dalkowskiej, byłej wiceminister sprawiedliwości. Zaczęła się wojna o krzesła.

Pierwszą przerwę techniczną uzasadniono tym, że nastąpiła awaria dźwięku transmisji. – Nie było żadnej awarii – mówi „Rz” jeden z członków KRS. – Chodziło o uspokojenie emocji – dodaje.

Czytaj więcej

Nowi członkowie KRS mają plan na rozpoczynające się posiedzenie

Gasiuk-Pihowicz: Musicie odejść

Pełna emocji dyskusja dotyczyła 15 sędziów-członków KRS .

– Musicie odejść – apelowała do nich poseł Gasiuk-Pihowicz. Wnosiła o wstrzymanie się od prac, w szczególności w sprawie kolejnych konkursów na wakaty sędziowskie.

– W obecnym składzie jest to niemożliwe – uważa posłanka.

Popierali ją inni parlamentarzyści, w tym poseł Tomasz Zimoch (ten znany dziennikarz jest synem sędziego Stanisława Zimocha, pierwszego przewodniczącego KRS z lat 1990–94). Swój wniosek o odroczenie posiedzenia Rady do środy do godz. 12 uzasadniał bardzo ważnym posiedzeniem Sejmu, które właśnie ruszało na Wiejskiej.

Głosowanie w KRS nad tym wnioskiem nowi członkowie – posłowie przegrali.

W tej sytuacji Rada przystąpiła do zaplanowanych działań, czyli prowadzenia konkursów na stanowiska sędziowskie. Ruszyły przesłuchania kandydatów w konkursie na wakaty m.in. do NSA. Kandydatów jest kilku. W środę drugi dzień posiedzenia KRS.

Czytaj więcej

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Nadchodzi kres neo-Krajowej Rady Sądownictwa
Podatki
Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Podatki
Podatkowa ulga dla frankowiczów jeszcze przez dwa lata
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo w Polsce
Firma nie ukryje stosowania AI? Związkowcy triumfują, biznes się niepokoi
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Prawo drogowe
Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu