Sądy czeka rewolucja. Ma być szybciej i bezpieczniej

Będą zmiany w sądach. Na rozprawach ma być spokojniej. Posypią się też nowe kary porządkowe, a prokurator będzie mógł dużo więcej.

Aktualizacja: 28.09.2023 11:26 Publikacja: 28.09.2023 03:00

Sądy czeka rewolucja. Ma być szybciej i bezpieczniej

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prawo i procedurę karną w najbliższych dniach czeka rewolucja. Część przepisów wchodzi w życie już 28 września. Od tego dnia rośnie pozycja prokuratora w procesie, a w sądach obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa.

Mocniejszy ma głos

Spore zmiany dotyczą subsydiarnego aktu oskarżenia. To ostatnia deska ratunku dla wielu pokrzywdzonych, którzy nie znaleźli zrozumienia w prokuraturze. Po zmianie przepisów to w rękach prokuratorów, a nie sądów, pozostanie prawo do oceny, czy pokrzywdzony faktycznie nim jest.

Tak więc decyzja, czy akt oskarżenia pochodzi od pokrzywdzonego, zapadnie poza sądem i poza kontrolą sądową. Prokurator stwierdzi, że dana osoba nie jest pokrzywdzonym, i odmówi przesłania akt sądowi. Bez akt postępowania przygotowawczego najczęściej nie da się prowadzić postępowania sądowego.

Co więcej, prokurator będzie mógł wstąpić do sprawy jako uczestnik postępowania, jeśli uzna, że wymaga tego praworządność albo interes społeczny. Prawnicy są zgodni, że zagrożenie obstrukcją postępowania poprzez odmowę przekazania akt jest realne. Ich zdaniem gospodarzem postępowania wywołanego subsydiarnym aktem oskarżenia jest wyłącznie sąd i tylko sąd powinien decydować, czy akt oskarżenia jest uzasadniony czy nie, ale też czy złożony został przez osobę uprawnioną, czyli pokrzywdzonego. Jeżeli tak, będzie się nim zajmował, jeżeli nie, umorzy postępowanie.

Ma być spokojnie i bez ekscesów

Kiedy na sali dojdzie do niegrzecznego lub wręcz niebezpiecznego zachowania, sprawca zamieszania musi się liczyć z karą porządkową (nawet do 3 tys. zł). Jeśli jej nie zapłaci, trafi do więzienia nawet na siedem dni. Postanowienie o ukaraniu karą porządkową jest wykonalne z chwilą uprawomocnienia. Niezadowolony petent może się odwołać do sądu wyższej instancji (jeśli kara została nałożona przez sąd apelacyjny, to do Sądu Najwyższego). Zarządzenia porządkowe oraz kary nie mają zastosowania do sędziów, asesorów sądowych i ławników należących do składu orzekającego oraz do prokuratora.

Podstawa prawna: nowela z 7 lipca 2023 r., DzU z 13 września 2023 r., poz. 1860

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Piotr Kładoczny, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski

Zmiany dotyczące subsydiarnego aktu oskarżenia, które właśnie wchodzą w życie, to kolejny element zawłaszczenia przez prokuraturę pola, które należy się pokrzywdzonemu. Nie możemy zapominać, że subsydiarny akt oskarżenia ma służyć obywatelowi, który nie doczekał się prowadzenia jego sprawy przez śledczych. Chce więc ich niejako zmusić do jej podjęcia. W takiej sytuacji obywatel już nie prokuraturze, tylko sądowi chce zwrócić uwagę na swoją, najważniejszą dla niego, sprawę. I teraz, kiedy prokurator będzie mógł ją zablokować, twierdząc, że pokrzywdzony wcale nie jest pokrzywdzonym, to ta sprawa może nigdy nie trafić przed oblicze sądu, bo prokurator schowa akta i ich nie ujawni. Obywatel pozostaje więc bez szans.

Kolejny cios w firmy

Już 28 września wchodzą w życie niektóre przepisy ustawy z 7 lipca tego roku (DzU z 2023 r., poz. 1860), w tym ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmodyfikowany zostanie m.in. art. 35 odnoszący się do kosztów w sprawach prawa pracy. Efekt? Nowelizacja zakłada całkowite zwolnienie pracowników z opłat sądowych od pozwów wnoszonych w sprawach pracowniczych. Po zmianie przepisów, bez względu na wartość roszczenia, pracownik zapłaci tylko za apelację. Obecnie nie uiszcza opłat od pozwu, skargi kasacyjnej czy zażalenia, jedynie gdy wartość roszczenia nie przewyższa 50 tys. zł. Na zmianach z całą pewnością zyskają zatrudnieni. Będą mieli bowiem możliwość pozywania pracodawców w zasadzie o dowolne kwoty, bez konsekwencji ponoszenia opłat sądowych. Mniej zadowoleni są z pewnością pracodawcy. Eksperci obawiają się znacznego wzrostu liczby spraw sądowych na wysokie kwoty i ewentualnych negatywnych konsekwencji dla bezpieczeństwa finansowego niektórych firm. Zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej

Składy jednoosobowe w sądach już w drugiej instancji

Prawo i procedurę karną w najbliższych dniach czeka rewolucja. Część przepisów wchodzi w życie już 28 września. Od tego dnia rośnie pozycja prokuratora w procesie, a w sądach obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa.

Mocniejszy ma głos

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?