"W obliczu takiego natężenia złej woli oraz tak rażącego naruszenia podstawowych praw człowieka i obywatela nie możemy milczeć. Naszym obowiązkiem płynącym z naszego sędziowskiego sumienia oraz wiedzy o prawie jest także wskazać, że współdziałanie z komisją, wedle zasad tego bezprecedensowego aktu narusza wartości drogie naszej tradycji oraz poszanowanie dobra wspólnego." - napisali sędziowie TK w stanie spoczynku Teresa Dębowska-Romanowska, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Marian Grzybowski, Wojciech Hermeliński, Stefan Jaworski, Ewa Łętowska, Janusz Niemcewicz, Andrzej Mączyński, Ferdynand Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Marek Safjan, Jerzy Stępień, Mirosław Wyrzykowski, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Piotr Tuleja, Andrzej Zoll, Marek Zubik, Stanisław Biernat, Andrzej Rzepliński, Małgorzata Szafnicka i Adam Jamróz w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
Ustawa została opublikowana wczoraj w Dzienniku Ustaw, dziś weszła w życie. Jest krytykowana przez opozycję i część prawników za niezgodność z konstytucją.
Czytaj więcej
Ustawa o komisji ws. wpływów rosyjskich wywołuje wiele obaw i wątpliwości oraz tworzy trudne do z...
Sędziowie TK w stanie spoczynku wyrazili "najwyższe zaniepokojenie" stanem państwa i jego ustrojową kondycją, a także " zdolnością do mierzenia się z najważniejszymi wyzwaniami państwa prawnego, szczególnie w obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą".
Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, to kolejny etap destrukcji państwa prawnego, która rozpoczęła się odmową przyjęcia przez prezydenta ślubowania od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prawidłowo - jak uważają - wybranych jesienią 2015 r.