Muszyński o Przyłębskiej: "lepsza rezygnacja niż okupacja"

W najnowszym wpisie na swoim blogu wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego - Mariusz Muszyński - odniósł się do postulowanej przez publicystów rezygnacji Julii Przyłębskiej z funkcji prezesa TK. "Nie wiem wprawdzie jak można zrezygnować z funkcji, której się nie pełni, ale nie będę przesadnym purystą prawniczym" - stwierdził.

Publikacja: 12.05.2023 11:03

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz wiceprezes TK Mariusz Muszyński

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz wiceprezes TK Mariusz Muszyński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

mat

Wpis jest bardzo krótki. Nosi tytuł "Nie będę przesadnym prawniczym purystą". Mariusz Muszyński pisze w nim tak: "Media podpowiadają rozwiązania. Przedwczoraj red. Pietryga w Rzeczpospolitej, wczoraj Gazeta Wyborcza, dziś red. Piasecki… A niech tam, nie wiem wprawdzie jak można zrezygnować z funkcji, której się nie pełni, ale nie będę przesadnym purystą prawniczym. Dobro państwa i Trybunału ważniejsze. Stare przysłowie pszczół mówi – >>lepsza rezygnacja, niż okupacja<<".

Przypomnijmy, iż w swoim komentarzu zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" stwierdził, iż "jedyną drogą do odblokowania miliardów [chodzi o środki z KPO i wniosek prezydenta, którym ma zająć się TK - przyp. red.] jest ustąpienie Julii Przyłębskiej, która od początku swojego urzędowania nastawiła się na współpracę z władzą polityczną i jest od niej zależna".

Czytaj więcej

Muszyński o presji w TK. "Załatwi się wyrok, dostaniemy KPO"

Tomasz Pietryga zwrócił uwagę, że Przyłębska "przez pięć miesięcy nie była w stanie sobie poradzić z impasem w TK, który wywołał bunt sędziów przeciw jej prezesurze", a "trwanie na stanowisku do grudnia 2024 r. ten impas przedłuży".

"Ważna jest też autorefleksja samej prezes, czy opuszczenie urzędu nie byłoby dobrym wyjściem dla kraju, interesu Polski, co zawsze powinno stać wyżej od własnych ambicji" - dodał Pietryga. 

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Przyłębska powinna odejść

Przypomnijmy, iż Mariusz Muszyński jest w grupie sześciu sędziów, którzy nie uznają Julii Przyłębskiej za prezesa TK. Ich zdaniem, jej sześcioletnia kadencja wygasła w grudniu 2022 r. Sama Przyłębska uważa, że przepisy, które to określają, nie dotyczą jej kadencji i ma zamiar zajmować fotel prezesa TK do końca swojej kadencji sędziego TK, czyli do grudnia 2024 roku. Dostała w tej sprawie jednoznaczne wsparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Po bezskutecznych wezwaniach do zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w celu wyboru nowego szefa Trybunału, buntownicy przeszli do działań paraliżujących działalność TK w sprawach, w których potrzebny jest pełny skład orzekający.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie (co najmniej 11-osobowym) miał zająć się sporem kompetencyjnym pomiędzy Sądem Najwyższym a prezydentem w sprawie ułaskawień. Julia Przyłębska - przewodnicząca składu orzekającego -poinformowała jednak, że na naradę przed rozprawą stawiło się dziesięciu z piętnastu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym podjęła decyzję o odwołaniu rozprawy. Nowy termin wyznaczono na 31 maja. Dzień wcześniej Trybunał, również w pełnym składzie, ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do TK skierował prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja miała wypełniać jeden z kamieni milowych - warunków do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, które postawiła polskiemu rządowi Komisja Europejska.

Czytaj więcej

Przyłębska odwołała rozprawę. Na naradę przyszło 10 z 15 sędziów TK

W ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS złożyła do Sejmu projekt, który przywraca dziewięcioosobowy minimalny pełny skład TK (obecnie to 11 sędziów). Zmiana ma umożliwić zbadanie czekającego w TK na rozpoznanie wniosku prezydenta w sprawie noweli, która ma odblokować środki unijne z KPO. Termin rozprawy wyznaczono na 30 maja.

Czytaj więcej

Pat w Trybunale Konstytucyjnym: jak nie prośbą, to ustawą
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?