Tym razem chodzi o zbadanie pod kątem zgodności z Konstytucją RP art. 279 traktatu o funkcjonowaniu UE oraz art. 39 statutu TSUE, który uznaje, że są one dla niego podstawą do nakładania na Polskę kar finansowych w ramach środków tymczasowych. Zbadania tych spraw chce prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
W Trybunale i wokół niego toczy się – co najmniej od połowy grudnia 2022 r. – konflikt o to, czy Julia Przyłębska jest jeszcze prezesem TK i czy może wyznaczać posiedzenia.
Ona sama twierdzi, że tak, i to do grudnia 2024 r., czyli do końca swej sędziowskiej kadencji. Jednak bez udziału części z szóstki sędziów TK kontestujących jej prezesurę na rozprawie pełnego składu TK nie ma kworum, gdyż niezbędna jest obecność co najmniej dziesięciu z 15 sędziów TK.
Słyszy się więc, że Julia Przyłębska w ostatnich miesiącach unika wyznaczania rozpraw w pełnym składzie.
Czytaj więcej
- Sprawie został nadany bieg i sygnatura. We wtorek uczestnicy postępowania otrzymają odpisy wniosku i zobowiązanie do zajęcia stanowiska. Trybunał Konstytucyjny będzie się przygotowywał do orzeczenia. Wkrótce spotkamy się na rozprawie - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prezes TK Julia Przyłębska pytana o losy wniosku prezydenta dotyczącego noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.