Ziobro komentuje wyrok ETPCz: Polska demokracją pod specjalnym nadzorem?

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dzisiaj wyrok zgodnie z którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem.

Publikacja: 08.11.2021 15:51

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Trybunał uznał tak ze względu na system powoływania sędziów, który w jego ocenie jest niewłaściwy, związane jest to z brakiem niezależności Krajowej Rady Sądownictwa od władzy ustawodawczej i wykonawczej. 

Do tej decyzji ETPCz podczas konferencji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości odniósł się Zbigniew Ziobro. 

Według Prokuratora dzisiejszy wyrok wpisuje się w wyroki, które zapadły już wcześniej i nabiera charakteru politycznego i tak należy go komentować. Ten charakter polityczny wysuwa się na pierwszy plan, ponieważ gdyby chcieć traktować poważnie tę decyzję to należałoby przyjąć, że w Polsce nie ma legalnie działających sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Ponadto, ale w Polsce nie ma też legalnie działającego prezydenta czy parlamentu i rządu. 

Wynika to z tego, że to właśnie ta Izba zatwierdziła wybory parlamentarne m.in. Wyobraźnia nie ma granic przedstawicieli zagranicznych organów prawnych - możemy czekać na zawieszenie rządu i prezydenta np., tak jak zawieszono funkcjonowanie elektrowni Turów. 

Jest granica traktowania takich wyroków poważnie, my traktujemy to jako element szerzej zakrojonej akcji skierowanej przeciwko Polsce. Gdybyśmy jednak mieli przyjąć to co ETPCz dzisiaj powiedział, to trzeba by przyjąć, że Polska jest krajem demokracji niedojrzałej, a wręcz opóźnionej, czy pod nadzorem i protektoratem, która nie dorosła jeszcze do samodzielnego decydowania o tzw. "trzeciej władzy". 

Jak powiedział Zbigniew Ziobro, Ministerstwo się tym jednak nie przejmuje, na pewno nie w ten sposób by wyciągnąć z tego wnioski, które narzuca nam Trybunał.

To właśnie w wyroku dokonano podziału demokracje niedojrzałe oraz demokracje już ukształtowane. "To jest dość zabawne, bo okazuje się, że niemiecki system wyborów sędziów, który jest skrajnie upolityczniony został jednak ukonstytuowany i działa od paru lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Czyli naród, który odpowiada za największą zbrodnię w historii świata, do której doszło poprzez demokratyczne wybory, naród który napadł m.in. na Polskę w tak krótkim czasie do demokracji "dojrzał". 

A Polska, która walczyła o odzyskanie niepodległości, również w Europie, która przeszło od trzydziestu lat radzi sobie w ramach pełnej wolności jeszcze tego stanu nie osiągnął i powinien być pod protektoratem organizacji unijnych - tak swego rodzaju zaproponowany podział sceny politycznej skomentował minister sprawiedliwości. 

W związku z tym wyrokiem i swoją oceną aktualnej sytuacji, minister zapowiedział również skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący wyroków, dzisiejszego, ale także tych które zapadły już wcześniej, ale w sposób oczywisty przekraczają przyznany zakres uprawnień i kompetencji kosztem polskiej konstytucji oraz kosztem praw suwerennego państwa - Zbigniew Ziobro zapowiedział więc dalsze kroki prawne związane z ostatnim wyrokiem EPTCz. 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?