Aktualizacja: 26.11.2017 14:16 Publikacja: 26.11.2017 12:00
Sędziowie
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kolejny cykl obserwacji rozpraw, posiedzeń i sądowej infrastruktury prowokuje do refleksji o celach już osiągniętych i tych, które ciągle są jeszcze wyzwaniem na drodze do poprawy działania i wizerunku polskiego sądownictwa.
Fundacja Court Watch Polska jest organizacją pozarządową, działa od 2010 r. na rzecz poprawy jakości pracy instytucji wymiaru sprawiedliwości poprzez organizowanie, zbieranie i analizę obserwacji rozpraw sądowych. Dzieje się to z pomocą wolontariuszy z całej Polski. Od początku prowadzenia Obywatelskiego Monitoringu Sądów Fundacji udało się zebrać przeszło 30 tysięcy kwestionariuszy obserwacji rozpraw sądowych, które w ciągu tych wszystkich lat przeprowadzone zostały przez ponad 2 tysiące obserwatorów. Nie są one próbą merytorycznej oceny rozstrzygnięcia, czy nawet formalnej poprawności prowadzenia procesu. Obserwatorzy Fundacji pojawiają się w sądzie jako zwykli obywatele – publiczność. Ich zadaniem jest spojrzenie na sąd oczami „klienta", który przed oblicze sprawiedliwości staje często bez wiedzy o sądowych procedurach. Ich nieznajomość nie oznacza jednak, że uczestnicy postępowań subiektywnie nie mogą czuć się potraktowani przez instytucję mniej lub bardziej sprawiedliwie.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Po latach batalii Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że niesłuszne wyeliminowanie sportowca z prestiżowego konkursu narusza jego dobra osobiste – ale nie w postaci prawa do kariery, tylko godności.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz i Niezależne Wydawnictwo Polskie muszą przeprosić Donalda Tuska za okładkę tygodnika z 2022 r. Był na niej wizerunek premiera i napis "Gott mit uns".
Ordo Iuris przegrało w sądzie z Radosławem Sikorskim. Sąd oddalił apelację w sprawie określenia organizacji przez polityka mianem „fundamentalistycznej sekty”. W tle uchwały o tzw. „strefach wolnych od LGBT”.
Każdy urzędnik, asystent sędziego, kurator zawodowy, specjalista OZSS oraz pracownik obsługi w sądach otrzyma 5-procentowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego, z wyrównaniem do początku 1 stycznia 2025 roku - wynika z porozumienia podpisanego w poniedziałek w resorcie sprawiedliwości.
Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok skazujący aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu Justynę Wydrzyńską za wysłanie ciężarnej kobiecie tabletek aborcyjnych. Sprawa ma być ponownie rozpoznana w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga Południe.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Naczelny Sąd Administracyjny ma odpowiedzieć na pytanie, czy Urząd Ochrony Danych Osobowych może zajmować się sprawami dotyczącymi korespondencji sądowej.
Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego o warunkowym umorzeniu postępowania wobec lidera zespołu Behemoth Adama Darskiego "Nergala" ws. oskarżenia o obrazę uczuć religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas