Obywatelski Monitoring Sądów - Court Watch: raporty poprawiają wizerunek sędziów oraz sądów

Obecność wolontariuszy na salach rozpraw przynosi efekty.

Aktualizacja: 26.11.2017 14:16 Publikacja: 26.11.2017 12:00

Sędziowie

Sędziowie

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Kolejny cykl obserwacji rozpraw, posiedzeń i sądowej infrastruktury prowokuje do refleksji o celach już osiągniętych i tych, które ciągle są jeszcze wyzwaniem na drodze do poprawy działania i wizerunku polskiego sądownictwa.

Fundacja Court Watch Polska jest organizacją pozarządową, działa od 2010 r. na rzecz poprawy jakości pracy instytucji wymiaru sprawiedliwości poprzez organizowanie, zbieranie i analizę obserwacji rozpraw sądowych. Dzieje się to z pomocą wolontariuszy z całej Polski. Od początku prowadzenia Obywatelskiego Monitoringu Sądów Fundacji udało się zebrać przeszło 30 tysięcy kwestionariuszy obserwacji rozpraw sądowych, które w ciągu tych wszystkich lat przeprowadzone zostały przez ponad 2 tysiące obserwatorów. Nie są one próbą merytorycznej oceny rozstrzygnięcia, czy nawet formalnej poprawności prowadzenia procesu. Obserwatorzy Fundacji pojawiają się w sądzie jako zwykli obywatele – publiczność. Ich zadaniem jest spojrzenie na sąd oczami „klienta", który przed oblicze sprawiedliwości staje często bez wiedzy o sądowych procedurach. Ich nieznajomość nie oznacza jednak, że uczestnicy postępowań subiektywnie nie mogą czuć się potraktowani przez instytucję mniej lub bardziej sprawiedliwie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego