Chińskie lampiony płoną w Łazienkach

Rozpoczynający się w niedzielę Festiwal Światła zaprasza do warszawskich Łazienek Królewskich na koncerty, spektakle i spacery. W tym roku Festiwal zmienił zasięg, formułę i nazwę.

Aktualizacja: 01.08.2015 08:30 Publikacja: 01.08.2015 08:00

Foto: materiały prasowe

Poprzednio był to Festiwal Chińskich Lampionów. W tym roku tylko w Ogrodzie Chińskim zapalone zostaną nastrojowe lampiony, ale za to bogatszy będzie program wydarzeń artystycznych, koncentrujących się na kulturze Dalekiego Wschodu.

Dla najmłodszych w dniu inauguracji (2 sierpnia, o godz. 10, 11 i 12) przeznaczone są koncerty z cyklu „Melomaluszki", a zatytułowane „Pod żaglami muzycznej dżonki". Każdy z nich to niezwykła wyprawa w świat historycznych i orientalnych instrumentów. Na koncercie „Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty" w amfiteatrze (2 sierpnia, godz. 19) wystąpi multiinstrumentalistka i autorka programu festiwalu Anna Krysztofiak z zespołem.

Usłyszymy utwory pochodzące z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski, Włoch i Chin. Anna Krysztofiak wystąpi jeszcze raz tej niedzieli o godz. 21. Zagra na cytrze guzheng. Polka jest jedną z dwóch osób w Europie, uprawiających tradycyjną muzykę chińską nanguan. Pochodzi ona z Quanzhou, zwanego „miastem świateł", które odwiedzało wielu żeglarzy i podróżników, m.in. Marco Polo Muzykę tę charakteryzuje elegancki dystyngowany styl.

W kolejne festiwalowe niedziele w Ogrodzie Chińskim o godz. 19 też będzie można posłuchać muzyki orientalnej. Na 9 sierpnia zaplanowano koncert „Instrumenty osobliwe wyspy szczęśliwe" w wykonaniu Anny Śliwy-Fidel oraz Anny Krysztofiak. 16 sierpnia podczas koncertu „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie" artyści z Czech i Polski przeniosą nas w odmienne światy. Vlastislav Matousek przybliży japońską muzykę medytacyjną, grając na bambusowym flecie shakuhachi. A Marek Nahajowski przypomni europejską muzykę dawną z motywami orientalnymi, wypełnioną dźwiękami fletu podłużnego.

Na koncercie „Muzyka z jezuickiej pagody" – 23 sierpnia – wystąpi mistrz violi da gamba – Mark Caudle oraz klawesynistka Ewa Mrowca. Usłyszymy transkrypcje muzyki chińskiej z dzieła francuskiego misjonarza Jeana J. M. Amiota oraz utwory kompozytorów barokowych, m.in. Marina Maraisa.

Na finał Festiwalu Światła – 29 i 30 sierpnia – Leszek Mądzik zaprezentuje autorski spektakl „Z mroku". „Przestrzeń otwierająca się przed widzem jest głównym bohaterem dramatu. Eskalacja jej obnażania dzieli widowisko na trzy przenikające się części. Dotyczy to zarówno ujawnianego obrazu, jak i zintegrowanej z nim muzyki. A ponieważ pokaz odbędzie się w scenerii wieczornej, bohaterem stanie się światło" - zapowiada Leszek Mądzik. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.

Festiwal Światła, organizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie jest częścią międzynarodowego projektu „Ogrody Światła", promującego wyjątkowe ogrody historyczne i muzea z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji. Poza Łazienkami, także Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) Monika Kuc

Więcej informacji o Festiwalu Światła na: http://www.lazienki-krolewskie.pl i na https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie.

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie