Ministerstwo Kultury dąży do tego, aby Skarb Państwa przejął prawa nie tylko do bezcennej kolekcji Czartoryskich, ale także do nieruchomości, którymi dysponuje (mowa o budynkach muzealnych w Krakowie), oraz księgozbioru (obejmuje 240 tys. pozycji). Dziś tymi zasobami zarządza Fundacja utworzona na początku lat 90. przez Adama Karola Czartoryskiego.
Do rozstrzygnięcia jest kwestia uregulowania roszczeń księcia Czartoryskiego do pałacu w Sieniawie (właścicielem jest teraz Agencja Nieruchomości Rolnych), a także przyszłości obiektów uznanych za utracone (np. zrabowanych przez Niemców w czasie wojny – na tej liście jest m.in. słynny „Portret młodzieńca" Rafaela Santiego) oraz np. dubletów rycin.
Rozstrzygnięcia w tych sprawach są istotne, bo te wszystkie obiekty zostały wyszczególnione w akcie założycielskim Fundacji XX Czartoryskich. Rozmowy na ten temat trwają pomiędzy przedstawicielami rządu oraz fundatorem księciem Adamem Karolem Czartoryskim Borbon.
Formalne przeniesienie obiektów fundacji na Skarb Państwa (opiekować się nimi będzie Muzeum Narodowe w Krakowie) może nastąpić po wprowadzeniu zmian w akcie założycielskim oraz statucie Fundacji XX Czartoryskich.
Jej zarząd nie zna jeszcze wyników prowadzonych negocjacji. – Dlatego nie możemy ich komentować – mówi nam Rafał Slaski, wiceprezes fundacji. – Jako zarząd mamy obowiązek wykonywać uchwały, np. zgłosić proponowane zmiany do KRS, jeśli taka będzie decyzja Rady Fundacji – dodaje.