Handlarz sztuką zdegenerowaną

Znalezienie kolekcji Gurlitta było jednym z największych odkryć XXI w. Warte 1,3 mld euro obrazy od razu stały się przedmiotem sporu. Ich posiadacz był pozbawionym skrupułów marszandem, czy ratował skazane na zagładę dzieła sztuki?

Aktualizacja: 04.01.2018 21:50 Publikacja: 04.01.2018 18:11

Pierwsze wystawy części kolekcji Gurlitta zostały równolegle otwarte w Muzeum Sztuk Pięknych w Berni

Pierwsze wystawy części kolekcji Gurlitta zostały równolegle otwarte w Muzeum Sztuk Pięknych w Bernie (na zdjęciu) i w Bumdeskunsthalle w Bonn w listopadzie 2017 r.

Foto: AFP, Fabrice Coffrini

Nazwisko Gurlitt wywołuje spore emocje w świecie sztuki. W listopadzie ubiegłego roku temat jego kontrowersyjnych zbiorów wrócił do mediów z powodu dwóch wystaw: w Bernie i w Bonn. W sprawę zaangażowane są rządy, instytucje, muzea, krewni Gurlitta i spadkobiercy kolekcjonerów, których zagrabione przez nazistów dzieła sztuki stały się przedmiotem handlu wąskiej grupy ludzi.

O niezwykłej kolekcji Corneliusa Gurlitta w Monachium, w dzielnicy Schwabinger świat dowiedział się jesienią 2013 roku dzięki publikacji w tygodniku „Focus". Od odkrycia zbiorów do publikacji artykułu minęło półtora roku. Kolekcja została zajęta i zabezpieczona przez prokuraturę w Augsburgu. Było to konieczne między innymi z uwagi na warunki, w jakich znajdowały się obrazy, wśród piętrzących się gór puszek i innych odpadków. Przeciwko Gurlittowi wytoczono postępowanie karnoskarbowe.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie