Dlatego też z ogromnym zaskoczeniem i smutkiem przyjęliśmy zawarte w artykule pani Korbeli stwierdzenia, które godzą w dobre imię Urzędu, a przede wszystkim jego pracowników. Nie będziemy odnosić się do typowo publicystycznych zarzutów, niemniej chcielibyśmy z całą stanowczością podkreślić, że publikowane przez Urząd dane odnoszące się do przedmiotów własności przemysłowej, są prawdziwe i zgodne z dokumentacją zawartą w aktach spraw. Pragniemy zaznaczyć, że rozpowszechnianie tego typu pomówień podważa zaufanie użytkowników do systemu własności przemysłowej w Polsce oraz do Urzędu Patentowego, a w konsekwencji może skutkować spadkiem liczby zgłoszeń, co z kolei przełoży się na spadek poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.
Czytaj więcej
Urząd Patentowy da się znacząco poprawić w sto dni. Zasadnicza zmiana na lepsze wymaga jednak całej dekady.
Ponadto, chcemy sprostować nieprawdziwe stwierdzenie, że „Urząd Patentowy nie jest zainteresowany przeszkodzeniem koncernowi Microsoft w bezprawnym zagarnianiu korzyści z przełomowego usprawnienia w kodowaniu przesyłanych przez Internet danych, które opracował dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie”. Uprzejmie informujemy, że panu dr Jarosławowi Dudzie została udzielona przez Urząd Patentowy RP pomoc informacyjna dotycząca możliwości unieważnienia patentu uzyskanego w USA przez firmę Microsoft na metodę kodowania danych wynalezioną przez dr Jarosława Dudę. Wynalazca skontaktował się z Urzędem Patentowym RP w powyższej sprawie i udzielono mu wyjaśnień, że wskazany patent US11234023B to patent amerykański, zarejestrowany przez Amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych (USPTO), który obowiązuje na terytorium USA. Udzielono informacji dotyczących obowiązujących procedur i działań prawnych jakie należy podjąć w celu unieważnienia tego patentu zagranicznego. Do przeprowadzenia takiego postępowania mają zastosowane przepisy amerykańskie, a samo postępowanie należy przeprowadzić korzystając z usług profesjonalnego pełnomocnika prawnego. Urząd Patentowy RP nie jest właściwy do prowadzenia postępowań unieważniających patenty za granicą ze względu na brak legitymacji czynnej do prowadzenia tego rodzaju spraw.
Odnośnie systemów informatycznych stosowanych przez Urząd Patentowy RP pragniemy podkreślić, że Urząd Patentowy RP wdrożył nowoczesny system elektronicznej komunikacji z klientem „Platforma Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego” (PUEUP) z siedmioma nowoczesnymi usługami elektronicznymi (e-Baza Wiedzy, e-Profil IP, e-Wsparcie, e-Rejestry, e-Płatności, e-Wyszukiwarka, e-Powiadomienia).
Powstałe e-usługi pozwalają w szczególności na udostępnianie wglądu i wyciągu z rejestrów, złożenie wniosku o walidację patentu europejskiego, powiadamianie o upływającym terminie ochrony, dokonanie zgłoszenia o udzielenie ochrony dla wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego i znaku towarowego, subskrypcję informacji, zmiany w rejestrach, składanie wniosków związanych z obsługą spraw z zakresu własności przemysłowej. Dzięki dedykowanej platformie PUEUP zostało m.in. usprawnione dokonywanie zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej przy pomocy interaktywnych formularzy elektronicznych zintegrowanych z systemami wewnętrznymi UPRP i zewnętrznymi serwisami z zakresu własności przemysłowej. Dużo wysiłku wymagała również zmiana sposobu prowadzenia rejestrów Urzędu z formy tradycyjnej (papierowej) na formę elektroniczną. To również dla nas ogromny postęp technologiczny. W tym celu przetworzyliśmy łącznie około 724 tys. kart rejestrowych i udostępniliśmy ich wizualizacje. Dużym wyzwaniem było także przygotowanie nowoczesnej wyszukiwarki operującej na wszystkich publicznych danych i dokumentach dotyczących praw własności przemysłowych przetwarzanych przez Urząd. Chcieliśmy aby użytkownik z wykorzystaniem jednego profesjonalnego narzędzia posiadał intuicyjny dostęp do wszystkich publicznych informacji o danym przedmiocie ochrony.