Aktualizacja: 20.09.2018 06:39 Publikacja: 19.09.2018 21:00
Foto: pexels.com
Nie spełni się plan ogłoszenia we wrześniu nowej rządowej polityki migracyjnej. Chociaż jej założenia były w zasadzie gotowe już w lipcu, gdy opisała je „Rzeczpospolita", dzisiaj nie wiadomo, kiedy będzie gotowa. W minionym tygodniu został odwołany wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży – za publiczne wypowiedzi dotyczące znaczenia migracji dla utrzymania rozwoju polskiej gospodarki. Z informacji, jakie w środę przekazało nam Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wynika, że prace nad społeczno-ekonomicznymi aspektami polityki trwają i będą jeszcze przedmiotem uzgodnień pomiędzy różnymi resortami. – Priorytetem są powroty Polaków z emigracji. Szczególnie chcemy wspierać tych rodaków, którzy przed laty zostali przymusowo wysiedleni, a chcą wrócić i na stałe osiąść w Polsce – podkreśla Stanisław Krakowski, dyrektor biura komunikacji ministerstwa.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Tegoroczny szczyt zapotrzebowania na pracę sezonową może być trudniej zaspokoić pracownikami z Ukrainy. Nie tylko z powodu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej.
Podczas gdy według strategii migracyjnej z zagranicy będziemy ściągać głównie fachowców i profesjonalistów, to firmy zabiegają o pracowników bez kwalifikacji.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.
Rośnie presja na szefową Banku Rosji. Kreml, który co trzeci rubel wydaje na swoją wojnę, pilnie potrzebuje pieniędzy. Dodruk pomoże zasypać rublami dziurę budżetową.
Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.
W dniu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich majątki dziesięciu najbogatszych potentatów biznesowych na Ziemi urosły łącznie o 64 mld dol. Do końca tygodnia jeszcze trochę się powiększyły.
Zwycięstwo kandydata republikanów może oznaczać utrzymanie niskich podatków, wielkie cięcie regulacji, większe wydobycie ropy, wyższy deficyt fiskalny oraz używanie ceł jako środków nacisku.
Wyłączenie obowiązku stosowania do mikroprzedsiębiorcy ustawy o PPK obowiązuje tak długo, jak długo spełnia on ustawowo wskazane przesłanki. Kiedy przestaje ono działać?
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas