Chociaż niezależnie od kraju wysokość wynagrodzenia nadal jest najważniejszym aspektem ich pracy wskazywanym przez 55 proc. pracowników, to Polacy jeszcze częściej podkreślają jego znaczenie. Tak wynika z tegorocznej edycji raportu „People at Work 2024: A Global Workforce View”, w którym firma ADP podsumowuje wyniki swojego badania postaw i oczekiwań ponad 34,6 tys. pracowników z 18 państw świata, w tym z Polski.
Podwyżka była za mała
Kwestia wynagrodzenia okazała się kluczowa dla 68 proc. ankietowanych Polaków, a pod tym względem wyprzedzają nas tylko pracownicy z Singapuru (71 proc.) i Argentyny (70 proc.).
Jak zaznaczają autorzy raportu, aż 40 proc. pracowników, którzy przykładają dużą wagę do wynagrodzenia, jest niezadowolonych z jego wysokości. U na ta grupa jest jeszcze większa, bo sięga 59 proc., co może wynikać z niespełnionych oczekiwań dotyczących wzrostu płacy.
Pomimo tego, że ubiegłym roku Polacy otrzymali najwyższe podwyżki spośród pracowników z ośmiu badanych krajów Europy (nasze pensje wzrosły średnio o 5 proc. w porównaniu z 3-proc. średnią w regionie), to w Polsce widać największe w Europie rozbieżności między oczekiwaniami a podwyżkową rzeczywistością. Sięgnęły one 5 pkt proc., gdyż spodziewaliśmy się średnio dwukrotnie większego, 10-proc. wzrostu wynagrodzenia.