Najważniejsze są wprawdzie pieniądze, a konkretnie podwyżka, lecz zaraz po niej na liście czynników, które najskuteczniej zwiększają lojalność pracowników i mogą ich na dłużej związać z firmą, jest atmosfera doceniania oraz dobre relacje z przełożonym i z zespołem. Według listopadowego sondażu, który pod hasłem „Docenianie pracowników 2023” instytut ARC Rynek i Opinia przeprowadził dla firmy Pluxee Polska, atmosfera doceniania ma znaczenie dla 51 proc. pracujących Polaków.
Na podwyżkę wskazało 76 proc. uczestników sondażu, którego wyniki „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, a który podsuwa pomysły na zwiększenie lojalności i ograniczenie rotacji pracowników.
Głośne i ciche odejścia
Pomimo gorszej dla pracowników koniunktury na rynku pracy, w tym mniejszego wyboru ofert zatrudnienia, utrzymanie w firmie (czyli retencja) dobrego pracownika, a szczególnie doświadczonego fachowca czy specjalisty, pozostaje dla wielu pracodawców dużym wyzwaniem. I może być jeszcze większym w 2024 r., gdy ekonomiści prognozują ożywienie w gospodarce, które zwiększy zapotrzebowanie na pracowników. Według badania agencji zatrudnienia Personnel Service prawie co czwarta firma obawia się deficytu i rotacji kadr w najbliższych miesiącach.
– Retencja to dziś jedno z największych wyzwań organizacji – potwierdza Katarzyna Turska, dyrektor HR w Pluxee Polska, która zwraca uwagę na znaczenie regularnej praktyki doceniania pracowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku menedżerów, skoro aż 86 uczestników badania twierdzi, że brak doceniania przez przełożonego jest impulsem do zmiany pracy.