Wyższa pensja najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Co jedenasty pracownik aktywnie szuka pracy, a co piąty zmienił miejsce zatrudnienia w ciągu ostatniego pół roku. Najczęstszą przyczyną były wyższe płace i chęć rozwoju.

Publikacja: 10.10.2023 14:16

Wyższa pensja najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z najnowszego raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Większość ankietowanych (69 proc.) uważa, że gdyby zaszła taka potrzeba, to znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę.

Pracę zmieniła co piąta osoba, nieco mniej dostało lepsze stanowisko

W badaniu 20 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu pól roku zmieniło pracę, a 17 proc. zmieniło stanowisko. Pracę częściej zmieniły kobiety, a stanowisko – mężczyźni. Im młodsi są pracownicy tym ich chęć zmiany jest większa. Pracę zmieniło 30 proc. 18 – 29 latków, ale już tylko co dziesiąta osoba, która skończyła 50 lat. W badaniu proszeni o opinie są pracownicy (ze stałą lub czasową umową), ludzie pracujący na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia oraz samozatrudnieni. Najwięcej zmian ostatnie pól roku przyniosło pracującym na podstawie różnych umów czasowych.

Czytaj więcej

Niemal milion cudzoziemców ze 150 krajów pracuje w Polsce

Ci, którzy szukali pracy przeciętnie znaleźli ją po 2,7 miesiącach. Czas poszukiwań niewiele zmienił się w ciągu dwóch lat. Przed rokiem średnim czas poszukiwania zatrudnienia wynosił 2,4 miesiąca, a w 2021 r. - 2,6. Im pracownik starszy, tym potrzebował więcej czasu. Nieznacznie szybciej nowe miejsce pracy znajdowali przeciętnie panowie niż panie.

Niezmiennie największą motywacją do zmiany firmy jest lepsze wynagrodzenie (48 proc. respondentów). Do 42 proc. (z 36 proc. w poprzednim badaniu) wzrosła liczba osób, które poszukują nowej pracy, bo chcą się zawodowo rozwijać. Co trzecia osoba była niezadowolona z dotychczasowego miejsca, a 22 proc. albo straciło poprzednie zajęcie albo pracowało tak długo, że chciało coś zmienić.

Zadowolenie z pracy nie ma metryki

Bez względu na wiek ankietowanych ok. 70 proc. jest zadowolona ze swojej pracy, choć nieco bardziej osoby z wyższym wykształceniem niż podstawowym.

Gdyby zaś porównać respondentów ze względu na formę prawną pracy, to najbardziej zadowoleni (80 proc.) są samozatrudnieni, a najmniej zatrudni – choć to wciąż większość (65 proc.) z umowami zlecenia czy dzieła.

Najwięcej zadowolonych jest wśród: kierowców, osób zarządzających, inżynierów, pracowników telekomunikacji i IT, pracowników budowlanych i nauczycieli (80 i więcej proc. ankietowanych) a najmniej wśród mistrzów i brygadzistów (59 proc.). W tej grupie zawodowej jest też najwięcej tych, którzy nie za bardzo umieją określić swój stosunek do pracy (30 proc. odpowiedziała ani zadowolony, ani nie zadowolony)

Zmiany w przyszłości

Co jedenasta osoba aktywnie nowej szuka pracy, ale z kwartału na kwartał systematycznie rośnie pula pracowników, którzy rozglądają się na rynku i przeglądają oferty (49 proc.). Jeszcze przed rokiem 46 proc.
respondentów nie rozważało żadnych zmian w swoim życiu zawodowym. Obecnie jest to 42 proc.

27 proc. respondentów ocenia, że nie ma obecnie ryzyka, że stracą pracę, a 37 proc. określa je jako małe. 9 proc. pracowników sądzi, że ryzyko jako wysokie, a 19 proc. – że przeciętne.

Tak wynika z najnowszego raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Większość ankietowanych (69 proc.) uważa, że gdyby zaszła taka potrzeba, to znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę.

Pracę zmieniła co piąta osoba, nieco mniej dostało lepsze stanowisko

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Rynek pracy
Wrócił rynek pracodawcy? Przynajmniej w opinii większości pracowników
Rynek pracy
Blaski i cienie pracy freelancera
Rynek pracy
Najlepsze miejsca pracy w Europie? Nadal dominują firmy IT