Firmy będą częściej zwiększać zatrudnienie w końcówce roku

W planach pracodawców na IV kwartał br. widać największy od prawie dwóch lat optymizm.

Publikacja: 12.09.2023 03:00

Firmy będą częściej zwiększać zatrudnienie w końcówce roku

Foto: Adobe Stock

– IV kwartał tego roku pokazuje, że pracodawcy w całej Polsce patrzą w przyszłość z dobrą myślą, a ostatnie miesiące 2023 roku przyniosą wiele możliwości na rynku pracy – twierdzi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce, komentując wyniki jej najnowszego barometru perspektyw zatrudnienia, który zostanie ogłoszony we wtorek.

Co trzeci z uczestników badania ManpowerGroup, które objęło 510 pracodawców, jest optymistą na tyle, że zamierza zwiększyć liczbę pracowników w ostatnich miesiącach tego roku. Cięcia zatrudnienia planuje dwukrotnie mniej firm (16 proc.), co sprawiło, że prognoza netto zatrudnienia, czyli różnica na korzyść optymistów, wzrosła po korekcie sezonowej do 17 pkt proc. To o 17 pkt proc. więcej niż rok wcześniej i najwyższy poziom od I kwartału 2022 r. (na świecie ta prognoza na końcówkę br. sięga 30 pkt proc.).

Czytaj więcej

Ubywa wakatów. Koniec walk o pracowników?

Najczęściej o wzroście zatrudnienia w IV kwartale mówiły firmy z branży energetyki i usług komunalnych (41 proc.), transportu i logistyki, czyli TSL (35 proc.), i opieki medycznej (35 proc.). Z kolei najwyższą prognozę netto zatrudnienia, czyli najlepsze perspektywy dla pracowników w najbliższych tygodniach, mają finanse i nieruchomości (26 pkt proc.), wyprzedzając energetykę i TSL. Jednak w każdym z ośmiu sektorów – a także we wszystkich regionach Polski – optymiści mają wyraźną przewagę nad pesymistami planującymi cięcia zatrudnienia (choć najwięcej, bo prawie połowa, firm nie planuje tu żadnych zmian).

Optymizmem wyróżniają się duzi pracodawcy: 38 proc. z nich chce powiększać zespoły, a prognoza netto zatrudnienia w tej grupie wynosi 20 pkt proc. To prawie dwukrotnie więcej niż w mikrofirmach, które najrzadziej mówią o zmianach kadrowych.

Zdaniem Walenczaka optymizm widoczny w powiększaniu zatrudnienia wynika m.in. z nowych inwestycji, a także z sezonowości działań w produkcji, handlu, e-commerce i logistyce. Piotr Skierkowski, dyrektor ds. klientów strategicznych w ManpowerGroup Polska, zwraca uwagę, że wiele działających w Polsce firm to korporacje globalne, które w poszukiwaniu oszczędności przenoszą do nas kolejne procesy biznesowe.

Zdaniem prof. Marii Drozdowicz-Bieć, ekonomistki z SGH, zachodnie firmy może skłaniać do inwestycji w Polsce także perspektywa udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Może on też mieć związek z wyborami, które pobudzają nadzieję na korzystne dla biznesu zmiany.

Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie