Niemcom dramatycznie brakuje specjalistów. Uchodźcy trafią na rynek pracy

Niemieccy pracodawcy i związki zawodowe nie spodziewają się, że nowa ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników szybko zaradzi ich brakowi w Niemczech. Niemiecki rynek pracy ma poważne kłopoty z powodu niedoboru takich pracowników.

Publikacja: 06.08.2023 13:36

Niemcom dramatycznie brakuje specjalistów. Uchodźcy trafią na rynek pracy

Foto: Urszula Lesman/ Fotorzepa

„Ustawa o imigracji wykwalifikowanych pracowników to krok we właściwym kierunku. Ale trzeba zrobić o wiele więcej” – uważa prezes Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców Rainer Dulger. Yasmin Fahimi, przewodnicząca Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB), powiedziała, że ułatwianie imigracji jest słuszne. „Minie jednak jeszcze kilka lat, zanim doświadczymy zauważalnej imigracji kwalifikowanej” – dodała.

Rainer Dulger wskazał też na bariery dla wykwalifikowanych pracowników z zagranicy w Niemczech, na przykład językowe. „Często występują trudności ze znalezieniem zakwaterowania i opieki nad dziećmi” – powiedział. „W krajach takich jak Kanada istnieje również znacznie bardziej rozwinięta kultura gościnności” - dodał. W wielu krajach wykwalifikowani pracownicy z zagranicy mogą przed wjazdem do kraju złożyć dużą część swoich wniosków i dokumentów drogą cyfrową, co przyspiesza biurokratyczne procedury. Tymczasem w Niemczech mimo apeli organizacji pracodawców i związków zawodowych takie zmiany w zasadzie nie są wdrażane, co zniechęca wielu zagranicznych pracowników do wybierania Niemiec jako owego miejsca życia i pracy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w Polsce. GUS podał nowe dane
Rynek pracy
Rośnie znaczenie freelancerów. Pracują już regularnie dla ponad połowy firm
Rynek pracy
Firmy mają sposób na niedobór kadr. Pomoże w tym AI
Rynek pracy
Polska nie walczy o talenty. Przyciąga najwięcej w Unii imigrantów do prac fizycznych
Rynek pracy
Sędzia stanął po stronie pracowników USAID. Nawet to może nie uratować agencji