Przybywa pracy w ukraińskich firmach. Specjaliści mocno poszukiwani

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają w Polsce coraz większy wybór ofert zatrudnienia w rodzimych spółkach.

Publikacja: 25.01.2023 21:00

Przybywa pracy w ukraińskich firmach. Specjaliści mocno poszukiwani

Foto: Bloomberg

– O ile wcześniej, przed wybuchem wojny w Ukrainie, dostawaliśmy średnio 200–250 zapytań rocznie o pracowników z wykształceniem specjalistycznym i znajomością języka ukraińskiego, o tyle w ciągu ostatniego pół roku było ich ponad 1000 – twierdzi Anna Dzhobolda, dyrektorka rekrutacji w agencji zatrudnienia Gremi Personal (założonej przez przedsiębiorcę z Ukrainy), która przypisuje te zmiany szybko rosnącej liczbie rejestrowanych w Polsce spółek z ukraińskim kapitałem.

Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, na początku stycznia działało w Polsce już prawie 25,3 tys. takich spółek, z czego 4,8 tys. zarejestrowanych w minionym roku.

Według badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) połowa z nowych ukraińskich firm próbuje kontynuować działalność prowadzoną w Ukrainie. Do Polski przenoszą część lub całość biur spółki IT, firmy e-commerce, finansowe czy logistyczne, które rekrutują tu lokalnych pracowników, chętnie Ukraińców z tzw. starej emigracji. Wśród spółek, które w ostatnich miesiącach rozwinęły biznes w Polsce, są m.in. platforma e-commerce Rozetka (odpowiednik Allegro) i największa ukraińska firma logistyczno-kurierska Nova Post. Od września ub.r. otworzyła w Polsce 18 oddziałów w dużych miastach, a w styczniu uruchomiła w Warszawie pierwszy oddział cargo. Przed tygodniem o rozpoczęciu działalności nad Wisłą poinformował internetowy MonoBank, którego współwłaściciel nie kryje, że do tego kroku skłaniają go prawie 3 miliony Ukraińców przebywających obecnie w Polsce.

Czytaj więcej

Cudzoziemcy ratują fabryki i magazyny

Jak podkreśla Anna Dzhobolda, praca w ukraińskich firmach to dla Ukraińców szansa na szybkie zdobycie lepiej płatnej pracy na stanowisku specjalistycznym, co w polskiej firmie, bez dobrej znajomości polskiego, jest dużo trudniejsze. Według danych COIG i PIE ukraińskie spółki w Polsce działają przede wszystkim w handlu, transporcie i logistyce, budownictwie oraz w usługach HR. – Dostarczaliśmy kandydatów do pracy do firmach e-commerce, kurierskich, handlowych i z branży HoReCa – wyjaśnia Monika Ksieniewicz, rzeczniczka Gremi Personal. Nie ujawnia jednak nazw ukraińskich klientów w obawie przed konkurencją, która bardzo wzrosła w 2022 r. Według COIG w Polsce działa ponad 1000 agencji zatrudnienia i 780 firm rekrutacyjnych z ukraińskim kapitałem.

Rzadziej Ukraińcy inwestują u nas w produkcję. Jak zaznacza Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, przenoszenie produkcji jest dużym wyzwaniem, m.in. ze względu na procedury i koszty związane z przeniesieniem majątku trwałego. Firmy, które się na to decydują, robią to często ze względów bezpieczeństwa, w tym np. spółki z sektora zbrojeniowego, z którymi współpracuje Gremi Personal.

Rynek pracy
Czterodniowy tydzień pracy: Ruszył eksperyment z udziałem ponad 1000 pracowników
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Rynek pracy
Pracownicy mniejszych firm cierpią przez problemy pracodawców
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy szybciej niż myślisz
Rynek pracy
To wcale nie starsi pracownicy częściej idą „na chorobowe”
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Rynek pracy
AI przeorze polski rynek pracy. Najbardziej zagrożonych 20 zawodów