Demotywujący program 500+

Nie trzeba było być wielkim ekonomistą czy też socjologiem, żeby przewidzieć negatywne skutki programu 500+ dla rynku pracy.

Publikacja: 13.02.2018 20:00

Demotywujący program 500+

Foto: 123RF

Pracodawcy oraz specjaliści HR od początku twierdzili, że jest to demotywator aktywizacji zawodowej kobiet i to niezależnie od miejsca zamieszkania czy też statusu społecznego. Rządzącym teoretycznie zależało na wzroście liczby urodzin, a gdy efekty okazały się mało atrakcyjne, przestawiono wajchę propagandy na likwidację nierówności społecznych, czyli socjalizm. Prawda leży oczywiście zupełnie gdzie indziej, o czym wszyscy dobrze wiedzą. Niezależnie od powodów i intencji twórców programu przez niecałe dwa lata rynek pracy stał się duzo trudniejszy dla pracodawców i nie wiadomo, kiedy wróci na dawne tory. Według najnowszej publikacji GUS aktywność zawodowa młodych kobiet spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat i w 2017 r. wyniosła 74 proc. O wiele gorsza informacja jest taka, że aktywność zawodowa osób korzystających z 500+ na jedno dziecko wynosi niespełna 70 proc., podczas gdy rodziny z jedynakiem, które nie pobierają 500+, mają aktywność na poziomie 89 proc. Trzeba było czekać dwa lata, aby potwierdzić, że sztandarowy program rządu 500+ wręcz zachęca do bierności zawodowej. Jeśli te dane nadal nie przekonują, to są kolejne, które pokazują główne przyczyny niepodejmowania pracy przez kobiety w ubiegłym roku.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rynek pracy
Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają
Rynek pracy
Trzy miliony bezrobotnych Niemców. Recesja nie odpuszcza
Rynek pracy
Powrót nawet tysięcy amerykańskich Polaków nie wpłynie na rynek pracy
Rynek pracy
Pracownicy chcą się szkolić w AI i liczą na pomoc pracodawcy