Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał stanowisko w sprawie podawania cen mieszkań na rynku pierwotnym. Przypomnijmy, że kierująca Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz chce, by w internetowych ogłoszeniach częsta formułka „zapytaj o cenę” została zastąpiona konkretną wartością. Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że jej ugrupowanie Polska2050 wyjdzie z projektem ustawy w ramach inicjatywy poselskiej.
Czytaj więcej
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Cena mieszkania musi być dostępna w biurze sprzedaży i w prospekcie
Zapytaliśmy UOKiK, jak praktyka „przyjdź do biura sprzedaży i dowiedz się, jaka jest cena”, ma się do przepisów? Urząd powołuje się na dwie ustawy.
„Przygotowane przez UOKiK przepisy ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska – red.) nakładają na deweloperów obowiązek przygotowania prospektu informacyjnego, który zawiera kluczowe informacje dotyczące oferowanego mieszkania lub domu jednorodzinnego, w tym cenę nieruchomości. Deweloper doręcza prospekt informacyjny osobie zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, przed zawarciem umowy. Dodatkowo, deweloperów obowiązują również przepisy ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Na ich podstawie deweloper prezentuje w miejscu sprzedaży detalicznej cenę oferowanego mieszkania w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen” – czytamy w odpowiedzi.
Czytaj więcej
Wielu deweloperów nie podaje cen oferowanych mieszkań. Czy zmieni to nowy kodeks dobrych praktyk?