19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 21.01.2020 11:41 Publikacja: 21.01.2020 11:16
Foto: shutterstock
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie w Polsce 9. i 10. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Dziewiąte ognisko wykryto w gospodarstwie, gdzie przetrzymywano 19,5 tys. kaczek reprodukcyjnych, w miejscowości Słaborowice, w gminie Ostrów Wielkopolski, w Wielkopolsce. Dziesiąte ognisko wykryto w tej samej gminie, w gospodarstwie utrzymującym kaczki rzeźne.
Wirus jest aktywny w całym regionie. Niemiecki minister rolnictwa potwierdził właśnie wykrycie wirusa ptasiej grypy H5N8 u dzikiej gęsi znalezionej w powiecie Spree-Neisse w landzie Brandenburgia, niedaleko granicy z Polską. Niemieckie służby uważają jednak, że niskie jest ryzyko, że patogen dotrze do drobiu domowego przez bezpośredni kontakt z dzikim ptactwem. Niemcy od razu przypomnieli sobie o poprzedniej epidemii, która miała miejsce zimą 2016-2017, podczas której wybito pół miliona ptaków, tamta epidemia była uważana za jedną z najgorszych w historii.
O ogniskach ptasiej grypy w Polsce poinformowało wczoraj nawet chińskie ministerstwo rolnictwa. Oprócz Polski, zjadliwy wirus rozlewa się po pozostałych krajach Europy Środkowej. Ogniska grypy ptaków wykryto już na Węgrzech i Słowacji, w Czechach, Rumunii. Ledwo Ukraina zamknęła się na import polskiego drobiu z powodu ptasiej grypy, a już wczoraj wieczorem ogniska tej choroby wykryto na fermie Chutor pod Winnicą, utrzymującej 100 tys. kur niosek. To pierwszy przypadek tej choroby na Ukrainie od trzech lat. To ważna informacja, bo Ukraina jest dziś trzecim dostawcą drobiu na rynek Unii, jakie będą skutki wykrycia tego ogniska, na razie nie wiadomo.
Slogany wrogie wobec Mercosur i Zielonego Ładu, czy niemieckojęzyczne adresowane do Donalda Tuska znalazły się na transparentach rolników uczestniczących w proteście pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.
1,3 mld zł zapłaciliśmy w tym roku Rosji za nawozy. Ich import bije rekordy, a Kreml go wspiera, bo to mu ułatwia zagospodarować gaz objęty sankcjami Zachodu. Polska buduje sojusz z Litwą, Łotwą i Estonią w walce o unijne cła importowe.
Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił we wtorek największe w historii wsparcie dla europejskiego rolnictwa. Sam EBI daje na tanie pożyczki 3 mld euro, ale w całej akcji instytucji europejskich do rolników w trzy lata trafi 8,4 mld euro.
Cena kawy na międzynarodowych rynkach towarowych osiągnęła najwyższy poziom w historii. We wtorek 10 grudnia cena ziaren Arabica, które stanowią większość światowej produkcji, przekroczyła 3,44 dola. za funt (0,45 kg), co oznacza wzrost o ponad 80 proc. w tym roku.
Agencja egipskiego lotnictwa wojskowego przejęła od cywilnego urzędu GASC import strategicznych surowców, zwłaszcza pszenicy z Rosji., także innych surowców żywnościowych
Obecnie, spośród grup posiadających pozwolenie na broń, tylko myśliwi nie mają obowiązku cyklicznych badań. Sejm odrzucił jednak w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który przewidywał taki wymóg.
Branża mięsna podsumowała 2024 r. Nie było lekko. Producenci uginali się pod rosnącymi kosztami pracy, niestabilnością cen i kosztów energii. Mimo zawirowań rynkowych i trudnej sytuacji geopolitycznej polska branża mięsna trzyma się jednak mocno.
Agencja egipskiego lotnictwa wojskowego przejęła od cywilnego urzędu GASC import strategicznych surowców, zwłaszcza pszenicy z Rosji., także innych surowców żywnościowych
Ursula von der Leyen ogłosiła uroczyście 6 grudnia w Montevideo w imieniu Unii Europejskiej zawarcie traktatu o wolnym handlu z krajami Mercosur, Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, do których dołączyła później Boliwia.
Światowe ceny kawy wzrosły do poziomu nie notowanego od 47 lat na skutek niepogody w Brazylii i Wietnamie. To zmusiło największych dystrybutorów (np. Nestlé) do podwyżki cen, a konsumentów do szukania tańszych odmian.
Głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, zmieniających klimat Ziemi, są przede wszystkim przemysłowe metody przetwarzania nieodnawialnych źródeł energii. Nie możemy jednak zapominać o rolnictwie i przemyśle elektronicznym.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
W poniedziałek we Francji rozpoczną się protesty rolników, którzy obawiają się następstw wejścia w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas