Sposób na nadmiar wina we Francji: karczowanie winnic. KE zgodziła się na wielką pomoc

Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie przez Francję 120 mln euro pomocy dla winiarzy na karczowanie winnic. Do końca 2025 r. nie będzie krzaków winogron na powierzchni 60-100 tys. ha.

Publikacja: 06.10.2024 14:33

Sposób na nadmiar wina we Francji: karczowanie winnic. KE zgodziła się na wielką pomoc

Kobieta w winnicy

Foto: Adobe Stock

Francja rywalizuje od dawna z Włochami o prymat na świecie w produkcji wina. W 2023 r. odzyskała pierwsze miejsce osiągając 48 mln hektolitrów wina. Francuscy winiarze nie potrafią jednak zlikwidować nierównowagi między podażą i popytem. Podaż jest coraz większa, ale jednocześnie rosną koszty producentów. W ostatnich latach wojna w Ukrainie stworzyła nowy problem: zabrakło butelek wcześniej sprowadzanych z Ukrainy.

Francuskie wina są droższe od włoskich, hiszpańskich czy portugalskich, co zniechęca do ich kupowania. Z drugiej strony doszło do zmian w społeczeństwie, Francuzi kupują mniej alkoholu, pandemia i inflacja wpłynęły też na spadek eksportu do Chin i USA. W ciągu 60 lat spożycie wina przez Francuzów zmalało o 70 proc., z ponad 120 litrów rocznie na osobę do niecałych 40 l w 2020 r. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych pokoleń i wina czerwonego.

Francja walczy z nadmiarem wina. Wielkie karczowanie winnic

W tej sytuacji winiarzom zostało tylko jedno — likwidowanie winnic i zakładanie upraw zastępczych, drzew owocowych, migdałowców, uprawy warzyw na bardziej żyznych terenach, a w ostateczności ugorowanie.

Czytaj więcej

Mniej wina we Francji w tym roku

W listopadzie 2023 Komisja Europejska zgodziła się na pomoc finansową rządu dla winiarzy z regionu Bordeaux, największego regionu AOC (apelacji gwarantującej pochodzenie). Wiosną tego roku zaczęło się karczowanie 8 tys. ha winnic bordoskich, do końca roku będzie można zlikwidować dalsze 1500 ha, a łączna powierzchnia może wzrosnąć do 20-30 tys. ha w ciągu 2 lat z areału 103 tys. ha. Problem nadmiaru win dotyczy też innych regionów, Langwedocji, Cotes du Rhone, Cognac.

Nowa decyzja Komisji Europejskiej związana z wojną w Ukrainie dotyczy zgody na przeznaczenie przez rząd 120 mln euro na bezpośrednie dopłaty dla właścicieli winnic, którzy postanowią definitywnie wykarczować swe krzaki winogron. Indywidualna dopłata wyniesie maksimum 280 tys. euro i zostanie przyznana najpóźniej do 31 grudnia.

Rolnictwo
Ukraińscy rolnicy zbiorą więcej pszenicy w 2025 roku. Rosyjscy mają problem
Rolnictwo
Komisja Europejska oceniła ukraińskie rolnictwo. Na razie jest „dwója”
Rolnictwo
Saudyjczycy buszują w rosyjskim zboż. Przejmują kontrolę nad rolnictwem
Rolnictwo
Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rolnictwo
Wieprzowina wkrótce może drożeć